Zavarbaejtő archív fotók a térképen
Manapság, ha térképről esik szó, a legtöbben a Google Maps szolgáltatására gondolnak.
Manapság, ha térképről esik szó, a legtöbben a Google Maps szolgáltatására gondolnak. Ezen az internetes oldalon kezdetben csak a távoli műholdképekből összerakott Föld felszínt csodálhattuk meg, mára azonban számtalan kiegészítő információt is tartalmaz. A térképen bekapcsolhatunk úgynevezett rétegeket (layer), amik speciális adatokat is megjelenítenek egy-egy területről. Részletes úthálózatot, valós idejű forgalmi adatokat vagy repülő és hajó útvonalakat varázsolhatunk a térképre. De például a térkép egyes pontjain megnézhetjük az ott készített fotókat is. Sőt, ha olyan területet vizsgálunk, ahol már elkészült a Street View, olyan látványt kapunk, mintha ott sétálnánk egy távoli város utcáin.
Mindezek a térkép kiegészítők általában a jelenlegi vagy nem túl régi állapotot mutatják. De milyen volt egy városrész a múlt században, mi volt hajdan egy mai bevásárlóközpont helyén és hogy néztek ki a gyerekek a szomszédos játszótéren? A régi térképek és fotók sok titkot őriznek, amit érdemes másokkal is megosztani.
HistoryPin
A HistoryPin internetes oldal arra vállalkozik, hogy összegyűjti a korabeli fényképeket, amiket a látogatók feltöltenek és összekapcsolja a Street View látványával.
Az oldalon található térkép első pillantásra nem szolgál semmi újdonsággal, azonban ha jobban megnézzük, akkor a keresésnél nemcsak a címet lehet beírni, hanem egy időskálán behatárolhatjuk, hogy az adott környék mikori állapotára vagyunk kíváncsiak. Az eredmény egy olyan látvány lesz, ahol a háttérben a mai utcakép vagy városrész látszik, az előtérben középen pedig a régi felvétel. A virtuális világban ugyanúgy tudunk mozogni, mint a Street View-nál, csak ha az adott helyen elérhető korabeli fénykép, akkor az is megjelenik. Amennyiben a vizsgált területen elég sok régi fotó létezik, akkor a szoftver úgy tudja elrendezni azokat, hogy akár sétálhatunk is a régi utcákon.
Míg a műholdas képeket és a mai utcai fotókat a szolgáltatók készítik, addig a korabeli képek összegyűjtéséhez magánemberek segítségére van szükség. Aki rendelkezik régi fényképekkel és azokat meg szeretné osztani másokkal, annak a feltöltéshez át kell esni egy ingyenes regisztráción. Ha már van Google regisztrációnk, azt is használhatjuk. Ebben az esetben a képeket nemcsak a számítógépünkről tölthetjük fel, hanem Picasa albumunkból is válogathatunk. A feltöltött képeket egy képzeletbeli rajzszöggel a térkép megfelelő helyére kell tűzni és azt is meg kell adni, mikor készült a fotó. Ha napra pontosan tudjuk, akkor azt is megmondhatjuk, de arra is van lehetőség, hogy csak körülbelüli évszámot írjunk be.
Egy régi képhez legtöbbször egy történet is tartozik, ha akarjuk, a mesét is megoszthatjuk a nagyvilággal. Ezeket olvasva még pontosabb, részletesebb képet kaphatunk az adott korról és a képen szereplő tájról, épületekről, emberekről. A HistoryPin oldalának és az oda feltöltött képek böngészéséhez be sem kell jelentkeznünk. Szabadon kereshetünk földrajzi helyek, kulcsszavak és időpontok alapján. A jelenleg valamivel több mint 30 ezer régi fotót tartalmazó adatbázisból a szerkesztők tematikus válogatásokat is készítenek és különböző versenyekkel igyekeznek gyarapítani a képek számát.
SepiaTown
A digitális fotóknál szépia hatásnak szokták nevezni azt a szerkesztő utasítást, amelyik megfakult, barnás árnyalatot ad a képeknek. Erről a hatásról kapta a nevét a SepiaTown oldal, ami szintén történelmi fotókat gyűjt és helyez el a térképen. Míg a HistoryPin az élet régi pillanataira helyezi a hangsúlyt és elsősorban a korabeli mindennapokat bemutató fotókat gyűjti, addig a SepiaTown azt szeretné bemutatni, milyen volt egy-egy nagyváros arca 50, 100 vagy akár kétszáz évvel ezelőtt. Ez egyben azt is jelenti, hogy itt nem ragaszkodnak a fényképekhez, hanem rajzok, festmények is felkerülhetnek a térképre. Az oldalra belépve beírhatjuk annak a városnak a nevét, amiről régi képeket szeretnénk látni, de válogathatunk a szerkesztők ajánlatai között is, így a legérdekesebb, leglátványosabb időutazásokon vehetünk részt. A barangolásokhoz a Google Maps egy speciális változatát használhatjuk, amelynek a megfelelő pontjain kis képek jelennek meg. Az előnézeti képekre kattintva megnézhetjük a teljes felbontású változatot is.
Az oldalon külön válogatást találhatunk a legutóbb feltöltött és földrajzi koordinátákkal ellátott képekből és külön csoportba kerülnek azok a képek, amelyekhez részletes leírás, háttértörténet tartozik. A SepiaTown nemcsak az utazóknak lehet érdekes, iskolai oktatásban is jól lehet használni, hogy összehasonlítsuk, hogyan változott az évtizedek, évszázadok alatt a föld egy-egy pontja. Az oldal használata ingyenes és még regisztrációra sincs szükség.
Cartifact
Eddig olyan virtuális időutazásokat mutattunk be, ahol a mai térképekre kerülnek a régi idők fényképei. Létezik azonban egy olyan internetes szolgáltatás, ami magát a térképet röpíti vissza az időben. A Cartifact még csak béta változatban működő alkalmazása azt mutatja be, hogyan lehet gyorsan és egyszerűen ráközelíteni egy térkép részletre és hogyan lehet egy olyan nagyítót ráhelyezni, ami ugyanazt a helyszínt mutatja csak más felbontásban és más szolgáltatás térképein.
Oldalukon jelenleg Los Angeles és New York környékét fedezhetjük fel eddig még nem látott módon. A térkép tetején találjuk azokat az ikonokat, amelyekkel ki lehet próbálni az újdonságokat. Eredetileg a Cartifact saját térképét látjuk. Erre lehet ráhelyezni a különleges nagyítót, aminek sarkaiban található feliratokkal lehet szabályozni, mi jelenjen meg a virtuális lencse alatt. A nagyító négy sarkára kattintva választhatjuk ki, hogy a Cartifact vagy a Google hagyományos illetve műholdképes térképe látszódjon. Ezen belül is lehet választani a kétszeres és a négyszeres nagyítás közül. A nagyítót az egérrel mozgathatjuk és alatta minden várakozási idő nélkül megjelenik a beállított térkép változat. A lencse Historic feliratot viselő sarkára kattintva 1880-ba, 1928-ba és 1981-be repülhetünk vissza az időben. Ennél a beállításnál nagyon jól össze lehet hasonlítani, hogyan változott az adott terület képe az évtizedek során. Az érdekes fejlesztésnek természetesen üzleti háttere is van, ugyanis a Cartifact térképe kereshető formában tartalmazza többek között a kiadó ingatlanokat, szálláshelyeket, irodákat, éttermeket, üzletközpontokat.