Véletlenül megmérgezhette magát Hatsepszut királynő
A bonni egyetem kutatói két évet töltöttek egy palack kiszáradt tartamának elemzésével, a palack ugyanis a rajta...
A bonni egyetem kutatói két évet töltöttek egy palack kiszáradt tartamának elemzésével, a palack ugyanis a rajta szereplő felirat szerint Hatsepszuté volt. A palackban olyan folyadék, illetve orvosság volt, amelyet bőrproblémák, így ekcéma kezelésére alkalmaztak. Az elemzés során pálma- és szerecsendió-olaj, valamint olyan zsírsavak maradványát találták, amelyek enyhítik a bőrpanaszokat. Az egyetem szerint Hatsepszut családjában előfordultak bőrbetegségek.
A kutatók azonban benzopirén, egy aromás szénhidrogén maradványait is kimutatták, amely erősen rákkeltő hatású. Elképzelhető, hogy az uralkodó bőrbetegségét ezzel a folyadékkal kezelte, ami segíthetett a bőrén, ugyanakkor a későbbiekben óriási kockázatnak tette ki magát - fogalmazott a kutatók pénteki közleményében Helmut Wiedenfeld az egyetem gyógyszerészeti intézetének munkatársa.
Az egyiptomi illetékesek szerint Hatsepszut múmiája arra utal, hogy a királynő túlsúlyos volt, valószínűleg cukorbetegségben és májrákban szenvedett, amikor ötven esztendős korában elhunyt. Hatsepszut az i. e. 15. században, a XVIII. dinasztia ötödik fáraójaként 22 éven át uralkodott az ókori Egyiptomban. Mostohafia, III. Thotmesz követte a trónon, aki halála után mindenhonnan kitöröltette Hatsepszut nevét és képmását - állítólag így akart bosszút állni azért, mert mostohaanyja nem adta át neki a hatalmat.