A Jackson-ügy után sem állnak le a celebek a gyógyszerszedéssel
Nem bíznak a szakértők abban, hogy a Jackson-ügy tanulságai drámai hatással lennének a hírességek gyógyszerezésének kultúrájára. Conrad Murrayt, a néhai popsztár orvosát négy év börtönbüntetéssel, a kiszabható legsúlyosabb ítélettel sújtották kedden. Szakértők szerint továbbra is lesznek orvosok, akik hajlanak a páciensek igényeinek kielégítésére, elnézik rossz szokásaikat, és áthágják a szabályokat.
"Ezek az orvosok egomániások és pénzfüggők" - állítja Steven Miles, a Minnesotai Orvosegyetem bioetikai központjának tudósa. Szerinte veszélyes, ha egy orvos exkluzív kapcsolatot épít ki egy beteggel, különösen, ha az illető híresség, mivel olyan terepre téved, ahol nagyon nehéz a kezelés normális egyensúlyának megtartása.
Jackson és egy sor más híresség gyógyszer-túladagolással kapcsolatos halála felvetette a kérdést: milyen messzire mehetnek egyes orvosok pácienseik fedezésében. Murrayt gondatlanságból elkövetett emberölésért ítélték el egyhónapos tárgyalás után. A perben megszólalt orvosszakértők leszögezték, hogy a kardiológusnak nem lett volna szabad erős műtéti altatót, propofolt adnia az álmatlanságban szenvedő sztárnak, még az énekes ragaszkodására sem.
Linda Fentiman, a Pace Egyetem jogászprofesszora úgy véli: a Jackson-ügy nem tántorítja el az orvosokat attól, hogy celeb klienseket vállaljanak. Akadhat azonban néhány orvos, aki talán hivatkozik majd az eset tanulságaira. "Nem vagyok benne biztos, hogy az eset visszatartaná a hírességeket attól, hogy megpróbálják megszerezni, amit akarnak, mindenesetre orvosuk visszautasíthatja a kérést arra hivatkozva: nem akarom úgy végezni, mint Conrad Murray..." - fejtette ki a professzor.