szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kevés változást hoztak a sportági szövetségek tisztújító gyűlései Magyarországon.


Magyar Szinkronúszó Szövetség (pekingi eredmény: 0 induló)

A 2007 novemberében megtartott tisztújító közgyűlésen a korábbi elnök, a posztjáról lemondott Haranghy Csaba helyére Hagyó Miklós budapesti főpolgármester-helyettest választották elnökké. A 16 egyesületet összefogó szövetség elnöksége is megújult, s tagja lett például Csisztu Zsuzsa, Csapó Gábor, Dala Tamás.

Magyar Taekwondo Szövetség (pekingi eredmény: 0 induló)

Az olimpiai szereplő WTF-tekvondó magyar művelőinek "ősidők" - 1990 - óta a szövetségalapító Patakfalvy Miklós a vezetője, a legutóbbi választáson - idén május 16-án - újfent megerősítették tisztében. A főtitkári pozícióban Vass Petrát Hasitz Márta követi, s a négy elnökségi tag között két új van.

Magyar Tenisz Szövetség (pekingi eredmény: 2 induló, 0 pont)

Berényi János elnököt 2007. március 9-én a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének élére is megválasztották, de két hónap elteltével közölte, hogy nem tudja párhuzamosan ellátni a két funkciót, ezért július 7-én Patay László lett az MTSZ első embere. Patayt 2008 novemberében megerősítették a posztján, megbízatása 2012-ig szól. A szövetség főtitkára 1997 óta változatlanul Deák Attila.  

Magyar Torna Szövetség (pekingi eredmény: 2 induló, 0 pont):
  Egyhangú szavazással választották meg újabb négy évre Szabó Andrást a Magyar Torna Szövetség elnökének május 22-én. Az elnökségben az olimpiai szakágak közül a női szertornát Hamar Pál, a férfi szertornát Kelemen Zoltán, a ritmikus gimnasztikát Bán Teodóra, az aerobikot Katus Tamás, a gumiasztalt pedig Juhász Judit képviseli.

Magyar Triatlon Szövetség (pekingi eredmény: 2 induló, 0 pont)

Az idén június 16-án megtartott tisztújító közgyűlésen egyhangú szavazással Lányi Andrást választották a szövetség új elnökének, miután a posztot korábban betöltő Szekeres István honvédelmi miniszter nem jelöltette magát. Lányin kívül Márkus Gábor és Nemes Csaba jelentkezett elnöknek, de a voksolás előtt visszaléptek. A két alelnök Márkus és a korábbi kitűnő Ironman-versenyző, Kropkó Péter lett.

Magyar Úszó Szövetség (pekingi eredmény: 27 induló 19 pont)
  Az egyik legeredményesebb magyar olimpiai sportág hazai szövetségében a "vizes" alszövetségek 2007-es önállósodása után is maradt a korábbi vezetés. Az elnök Gyárfás Tamást 2008 áprilisában 2013-ig választották újjá, s a küldöttek ugyancsak további öt esztendőre szavaztak bizalmat Ruza József főtitkárnak és Kiss László szövetségi kapitánynak, valamint alelnökké választották Sárdi Istvánnét és a négyszeres olimpiai bajnok Darnyi Tamást. Tiszteletbeli tag lett a 2000-ben, Sydneyben ötkarikás aranyérmessé előlépett, s a versenyúszástól Peking évében visszavonult világ- és Európa-bajnok Kovács Ágnes.

Magyar Vitorlás Szövetség (pekingi eredmény: 3 induló, 0 pont):
  Régi-új elnökként, és egyetlen jelöltként Straub Elek maradt a szövetség élén a május 28-i választást követően. Az elnökségben egyetlen jelentős változás, hogy a korábban is társelnök Wossala György, Hónig Péter és R. Nagy Attila - mellé - bekerült Bartha Ferenc.

Magyar Vívó Szövetség (pekingi eredmény: 15 induló, 14 pont)

Erős Jánost, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatóját választották meg február 20-án a Magyar Vívó Szövetség (MVSZ) elnökévé. Gémesi György, aki 10 éven keresztül vezette az MVSZ-t tavaly november 28-án jelezte, hogy távozik a posztról, mégpedig annak az elnökségi ülésnek a nyomán, amelyen döntés született az új szövetségi kapitányokról. Nébald György és Kulcsár Győző maradt a kardozók és a párbajtőrözők élén, a tőrözőknél viszont Szekeres Pál váltotta Bernát Zoltánt.

Magyar Vízilabda Szövetség (pekingi eredmény: a férficsapat 1., a női 4. lett, összesen 10 pont)

A közgyűlési küldöttek tavaly december 21-én elsöprő többséggel (a lehetséges 151-ből 147 vokssal) szavazták meg, hogy újabb négy évig Martin György legyen az MVLSZ elnöke. Az ellenjelölt nélkül induló és befutó régi-új elnök mellett maradt posztján a férfiválogatott sikerkapitánya, a legénységével Athén és Sydney után Pekingben is diadalmaskodó Kemény Dénes. A nők dobogó közeli helye sem bizonyult elegendőnek a szövetségi kapitányi tiszt megtartásához Godova Gábornak, akit Petrovics Mátyás követett a poszton. Az MVLSZ "parlamentjének" döntése szerint a szövetség társelnöke lett Beck György, alelnöke pedig Tóth Sándor. A 13 fős elnökségben helyet kapott két pólós olimpiai bajnok, Faragó Tamás és Molnár Endre is.

További szövetségek (Oldaltörés)



Magyar Kerékpársport Szövetség (pekingi eredmény: 4 induló, 0 pont)

Sipiczki Róbert lett az MKSZ elnöke április 19-én, s a küldöttek megszavazták, hogy a hegyikerékpárosok és a bmx-esek önállósodhatnak. A közgyűlésen nem jelent meg a korábbi elnök, Krizsanits János. Utódja beszédében kiemelte, hogy átmeneti időszakra vállalta a megbízatást. Az alelnökök: Tarapcsák Péter (országúti kerékpár), Dietrich Tamás (bmx), Molnár Dénes (hegyikerékpár).

Magyar Kézilabda Szövetség (pekingi eredmény: női csapat, 4. hely, 3 pont)

Sinka Lászlót, az eddigi főtitkárt választották meg elnöknek május 16-án. Elődje, a posztot 2003 novembere óta betöltő Kiss István már korábban jelezte: nem pályázik. Az 55 esztendős Sinka 1993-tól főtitkárként dolgozott a szövetségben, e posztra hamarosan új személyt jelölnek. A szövetségi kapitányi posztokon is volt váltás: a nők éléről távozott Hajdu János, aki a férfiak edzője lett Skaliczky László helyett. A női együttest Imre Vilmos irányította az Eb-n és a vb-selejtezőkön. 

Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége (pekingi eredmény: 0 induló, 0 pont)

Berényi János maradt a szövetség (MKOSZ) elnöke, miután a június 25-én lezajlott küldöttgyűlésen nem akadt kihívója. A 2007 márciusában hivatalba lépett vezetővel szemben senki sem kapott 30 küldöttől felhatalmazást az indulásra, így az MKOSZ első embere kitöltheti ötéves mandátumát. Berényivel szemben - akinek 2007-es megválasztását két héttel korábban jogerősen törvényesnek minősítette a Fővárosi Ítélőtábla - korábban egy kihívó jelentkezett, ám Szabó-Forrai Zsolt mögül a hírek szerint kihátráltak a támogatói.

A 2007-es megalakulás óta megürült négy elnökségi helyre négy javaslat érkezett, így került be a grémiumba Bodrogváry Iván volt főtitkár, az európai szövetség női tagozatának vezetője, továbbá Farkas Balázs, Horváth Gergely és Fülöp Tibor.

Magyar Lovassport Szövetség (pekingi eredmény: 0 induló, 0 pont)

A szövetség február 27-i közgyűlésén Lázár Vilmos hétszeres világbajnok fogathajtót választották meg elnöknek, miután a korábbi elnök, Farkas Sándor visszalépett a jelöltségtől, s így Lázár egyedüliként pályázott a posztra. A közgyűlésen a küldöttek nem fogadták el a tavalyi pénzügyi beszámolót és az idei költségvetést. Május 27-én a megismételt közgyűlésen erre már sor került, de Fugli Károly főtitkár közös megegyezéssel távozott posztjáról, helyét Stróbl Dorottya vette át.

Magyar Műugró Szövetség (pekingi eredmény: 2 induló, 0 pont)

A szövetség vezetése hosszú ideje változatlan összetételű, s 2007 novemberében - amikor a MÚSZ (Magyar Úszó Szövetség) alszövetségéből önálló szakszövetséggé vált az MMSZ - öt esztendőre ismét Vereczkey Zoltánt választották meg elnöknek, s maradt főtitkár továbbra is Gémesi László. Nem következett be változás a pekingi olimpia előtt tartott közgyűlésen sem: a tavaly májusi műugró-parlament megerősítette pozíciójában az eddigi vezérkart.

Magyar Ökölvívó Szakszövetség (pekingi eredmény, 5 induló, 2 pont)


A szövetség legutóbb 2005 márciusában tartott tisztújító közgyűlést, melyen Csötönyi Sándor kapott újra bizalmat az elnöki poszton, méghozzá öt évre. Az elmúlt közel egy évben nem történt változás a szervezet irányításában. A szövetségi kapitányi posztra tavaly ősszel pályázatot írt ki a MÖSZ. Ezt januárban Kovács László nyerte el, aki a december végén leköszönő Balzsay Károlyt váltotta.

Magyar Öttusa Szövetség (pekingi eredmény: 4 induló, 0 pont)

A február 11-i közgyűlésen Egyed Géza miniszterelnöki megbízott került az elnöki pozícióba. A MÖSZ-t tizenkét éven át irányító Császári Attila december elején jelezte, hogy újabb periódusra már nem pályázik. Döntését azzal indokolta, hogy az új versenyforma - a kombinált lövészet és futás - bevezetése miatt olyan összeütközésekbe került a nemzetközi szövetség (UIPM) elöljáróival, hogy a jövőben inkább kárára, mint hasznára lenne a hazai öttusasportnak. Ugyancsak 12 év után távozott a főtitkári posztról Pécsi Gábor, feladatait Kálnoki Kis Attila vette át. A MÖSZ elnöksége tavaly októberben úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg automatikusan Pálvölgyi Miklós, illetve Kulcsár Antal szövetségi kapitányok olimpiai ciklussal lejáró megbízatását. Február végén aztán Pálvölgyit választották a férfi és a női válogatott élére.

Magyar Sportlövő Szövetség (pekingi eredmény: 5 induló, 1 pont)

A márciusi tisztújító közgyűlésen újra Krzyzewsky Miklóst választották meg elnöknek. Mellette Kovács Tibor is maradhatott főtitkár, ő az idei évtől társadalmi munkában látja el feladatát. A vezetőség döntése szerint erre az esztendőre megszüntették a szövetségi kapitányi posztot, s minden szakág élére egy-egy felelőst bíztak meg az irányítással.

Magyar Súlyemelő Szövetség (pekingi eredmény: 1 induló, 0 pont)

Tavaly november 8-án Dobos Imre 56 éves üzletembert választotta elnökévé rendkívüli közgyűlésén az MSSZ. Az előd, a tisztséget három esztendőn át betöltő Fehér Tamás november elejétől külföldön vállalt munkát, a brit súlyemelő-válogatott vezetőedzője lett. A főtitkári teendőket változatlanul Halász István látja el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!