szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az új sporttörvény egyetlen nagy civil szervezetet, úgynevezett köztestületet hoz létre a Magyar Olimpiai Bizottság kizárólagossá tételével – mondta el Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában, ahol felvázolta, hogy a tavalyihoz képest robbanásszerűen megemelkedett sporttámogatáson túl a parlamenti bizottság által szerdán tárgyalandó új sporttörvény miben különbözik az eddigiektől.

Az új sporttörvényben, mely az eddigiekhez képes új alapokra helyezi az itthoni állami sporttámogatási rendszert, a legfontosabb változás az lesz, hogy a civilek komoly jogosítványokat kapnak majd – kezdte összefoglalóját a sportvezető. – Mi, civil szervezetek – ez konkrétan a Magyar Olimpiai Bizottságot jelenti – olyan állami feladatokat kapunk meg, melyekről az állam úgy döntött, hogy talán jobb helyen lesznek nálunk, mint az állami sporthivataloknál.”

A parlament Ifjúsági és Sportbizottsága a Magyar Olimpiai Bizottsággal karöltve tárgyalja szerdán azt új sporttörvényt, amely egyetlen nagy civil szervezetet, úgynevezett köztestületet hoz létre a Magyar Olimpiai Bizottság kizárólagossá tételével. Az eddigi szakmai szervezetek persze nem szűnnek meg, bár köztestületi jogállásukat – és így a közvetlen állami megrendeléseket is – elveszítik. Ez azt is jelenti, hogy a magyar sport komoly érdekérvényesítő lehetőséget kap, a törvényi változás pedig megteremti az egycsatornás finanszírozást a magyar sportban.

„Az együttműködés ezekkel a szervekkel nem szűnik meg. Jó példa erre, hogy legutóbb kaptunk egy 160 millió forint értékű pályázatot a nagy szabadidős sportversenyek támogatására. Megkerestük a Monspart Sarolta vezette Nemzeti Szabadidősport Szövetséget, és az ő segítségükkel egy nagyon jó pályázati kiírás született, melyet el is fogadtunk.” Ezentúl tehát a MOB jelöli ki egy-egy állami munkára azokat a szervezeteket, melyeket legalkalmasabbnak tart.

„2010-ben 42 millió forint volt az állami támogatás, idén viszont már 5,6 milliárd forintnyi állami feladatot kaptunk – folytatta a MOB főtitkára. – De alkalmasnak kell lennünk arra, hogy ilyen nagymértékű állami támogatással járó komoly feladatokat is lebonyolítsunk. Az olimpiai felkészüléssel kapcsolatos összes támogatás már eddig is a MOB hatáskörébe tartozott, de mi dönthetünk a sporttámogatásokról a jövőben a versenysport más területein is.”

A Magyar Olimpiai Bizottság azonban nyitni is szeretne, és öt tagozatot létrehozását tervezi. Az olimpiai sportágak mellett fontos szerepet kapnak a nem olimpiai sportágak, a fogyatékkal élő emberek sportolási lehetőségei, a diáksport és szabadidősport is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!