szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Risztov Éva 1500 méter gyorson, Cseh László 100 pillangón, Bernek Péter pedig 200 háton lett - egyaránt új országos csúccsal - ezüstérmes a debreceni úszó Európa-bajnokságon. A 4x200-as férfi gyorsváltó bronzérmes lett.

Risztov Éva
MTI

Az első szombati döntőben, női 1500 méter gyorson Risztov Éváért szoríthattunk. A 26 éves Risztov - aki csütörtökön 800 m gyorson bronzérmet gyűjtött be - egy ötös bolyban úszva haladt az élen, majd a spanyol Mireia Belmonte Garciával külön csatába kezdett. Ezt a párharcot a spanyol nyerte, így Risztov végül ezüstéremmel zárt, de így is jelentősen faragott idén május 1-jén úszott 16:12.95 perces országos rekordjából.

"Majdnem három másodpercet javítottam az egy hónappal ezelőtti országos csúcsomon, nagyon boldog vagyok. Ismét csak azt tudom mondani, hogy százévesen egyéni csúcsokat úszni hatalmas dolog. Annak külön örülök, hogy érmes lettem. A spanyol lány sem legyőzhetetlen, de a 16:05 nekem még túl erős, a vége felé már azt néztem, biztos második vagyok-e. Én azt gondolom, kitettem magamért, köszönöm Debrecennek" - értékelte teljesítményét Risztov.

A harmadik helyet a szintén spanyol Erika Villaecija Garcia szerezte meg.

A férfi 100 m pillangó döntőjében Cseh László és Pulai Bence képviselte a magyar színeket. Cseh - aki 200 m vegyesen és 200 m pillangón már begyűjtött egy-egy aranyérmet Debrecenben - az ötödik helyen fordult, aztán nagy hajrával feljött a második helyre, csak a táv első felén jelentősen ellépő szerb Milorad Cavicot nem tudta utolérni. Cseh 51.77 mp-es országos csúccsal csapott a célba, egy nappal korábbi saját, 51.95-ös rekordját adta át a múltnak.

"Szerettem volna nyerni, úgy érzem, mindent megtettem, megúsztam a legjobb időmet, de ez nem igazán az én számon, nem az én specialitásom - nyilatkozott Cseh. - Ehhez egy kicsit lassú vagyok, de az 51.77 jó idő. Ki kell próbálnom magam mindenben, nagyon jó, hogy versenyzem a londoni olimpiára készülve. Remélem, hogy ma még lesz energiám a 4x200 gyorsra."

Pulai 53.04-es idővel lett nyolcadik.

A női 200 gyors döntőjében szintén két hazai versenyző volt érdekelt, de sem Mutina Ágnes, sem Verrasztó Evelyn nem tudta tartani a lépést az élen haladókkal, a mezőnyt egészen 150 méterig a német Silke Lippok vezette, ekkor azonban a szám olimpia- világ- és Európa-bajnoka, az olasz Federica Pellegrini "robbantott", és maga mögé utasította riválisát. Mutina 1:59.87, Verrasztó pedig 2:00.06 perc alatt teljesítette a távot - ez hetedik illetve nyolcadik helyet ért. A bronzérmet a francia Ophélie Cyrielle Etienne szerezte meg.

A férfi 50 m gyors középdöntőjében nem sikerült a bravúr Takács Krisztiánnak és Kozma Dominiknak sem. Takács három századmásodperccel szorult ki a döntőből és végzett a 9 helyen., Kozma pedig a 13. időt úszta.

MTI

Az újabb magyar ezüst 200 m férfi háton született: Bernek Péter 1:55.88 perces országos csúccsal lett második a lengyel Radoslaw Kawecki mögött. Az utolsó ötven előtt Bernek ráúszott riválisára, aki azonban jobb fordulóval visszaszerezte előnyét és meg is nyerte a futamot. A szám másik magyarja, Balog Gábor a 8. helyen végzett.

"Titkon azt reméltem, hogy tudok nyerni, mindent beleadtam, de 1:55.2-t most még nem tudok, reméljük, az olimpiára jobb lesz. Boldog vagyok, nem keseredtem el, hiszen a legjobb időmet úsztam - összegzett Bernek. - Beugrottam és számoltam vissza a métereket, nem gondoltam semmi másra. Az első ötvenen próbáltam könnyedebben úszni és a másodiktól belevinni a dinamikát, felvenni az utazósebességet. A fordulóban a lengyel nagyon megvert, és az utolsó ötvenre nagyon elfáradtam. Össze kell szednem magam, hiszen még van egy váltó, abban megpróbálok 110 százalékot úszni."

A nap végén Cseh és Bernek még egy bronzérmet is nyert a 4x200 méteres gyorsváltóval, melyben Kozma Dominik és Kis Gergő úszott még. A 200 méteren bronzérmes Kozma Dominik jól osztotta be az erejét, végül nagy hajrával másodikként ért be, a 800-on arany-, 400-on és 1500-on ezüstérmes Kis Gergő pedig remek idővel tartotta ezt a pozíciót. A németek ekkor már hatalmas fölénnyel vezettek. Következett a 200 m háton ezüstérmes Bernek Péter, aki olasz riválisával vívott nagy csatát, és minimális hátránnyal harmadikként adta át a helyet Cseh Lászlónak. Neki az olaszok kiváló gyorsúszójával, Filippo Magninivel kellett megküzdenie. A tíz Eb-arannyal büszkélkedő Cseh fej fej mellett haladt Magninivel, de az olasz jobban bírta a hajrát.

Ebben a számban 1958 után nyertek ismét Európa-bajnoki érmet a magyarok.

Cseh László,, Bernek Péter, Kis Gergó, Kozma Dominik
MTI

Kozma, Kis, Bernek és Cseh a következőket mondta az MTI-nek:

"Ez a kétszáz olyan volt, hogy már előtte is éreztem a lábam és a karom. Ez már nem az a keddi úszás, amelyet meg tudtam csinálni még a verseny elején. Éreztem, hogy a táv végén még tudok jönni, a csapat hangulata nagyon feldobott, a közönség is nagyon segített, így megpróbáltam mindent kihozni belőle, és a végén nagyon meghaltam" - nyilatkozott Kozma Dominik.

 "Nekem annyi előnyöm volt, hogy reggel nem úsztam. Látszott a fiúkon, hogy eléggé meg vannak gyötörve. Az egyéni legjobbamat úsztam. Nem sokszor számolom magamban vissza a métereket, de ez most nagyon fájt" - fogalmazott a legjobb időt elérő Kis Gergő.

 "Bíztunk benne, hogy érmet szerzünk, szerintem még sokra viheti ez a váltó. El voltam fáradva az ezüstérem után, de próbáltam nem arra figyelni, hogy mennyire fáj, hanem csak menni. Örülök, hogy 50-en belül úsztam, jó lett volna 49-en belül" - összegzett Bernek Péter.

 "Mindenki erőn felül teljesített, fantasztikusan úsztunk, mindent megpróbáltunk, nagyon örülünk, hogy az érem összejött. Az olaszokkal nagy csatát vívtunk, egy picit sajnos alulmaradtunk, de azért azt látni kell, hogy mindenki már úszott jó pár számot" - értékelt Cseh László.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!