szerző:
Boruzs Álmos
Tetszett a cikk?

Marco Rossi csapatára hat mérkőzés és erős ellenfelek várnak a némileg megváltozott lebonyolítású sorozatban.

Egy régi ismerős, Németország ellen kezdi meg szereplését a Nemzetek Ligája (NL) negyedik szezonjában a magyar válogatott. Marco Rossi csapata a felemásra sikerült Európa-bajnokság után szombaton lép pályára először Düsseldorfban. Ám még mielőtt sorra vennénk a válogatottra váró ellenfeleket, vessünk egy pillantást arra, hogyan is néz ki az NL őszi menetrendje – elsősorban magyar szempontból. 

A lebonyolítás 

A Nemzetek Ligája név hallatán sokakban egyből kisebb zavar támad, ugyanis ebből a sorozatból nem lehet egyenes ágon kijutni a 2026-os világbajnokságra, de az NL-lel közvetetten mégis megkezdődik az európai selejtezősorozat. Az egyszerűség kedvéért fókuszáljunk a legjobb csapatokat felvonultató A ligára, amelybe az előző szezonban elért csoportmásodik helyének köszönhetően a magyar válogatott ezúttal is helyet kapott. 

Az A liga 16 csapatát négy csoportra osztották, a kvartettek első két helyezettje az oda-visszavágós negyeddöntőbe jut, a harmadik osztályozót játszik egy B ligás csoportmásodikkal, a negyedik pedig automatikusan kiesik a B ligába. Ez némileg új lebonyolítást jelent, hiszen az előző szezonban csak az A liga négy csoportjának első helyezettjei jutottak tovább, egyenesen a négyes döntőbe, a csoportharmadikoknak pedig nem kellett osztályozót játszaniuk, simán bent maradtak. A negyeddöntők után állva maradt négy legjobb csapat ezúttal is négyes döntőbe kerül, ahol két elődöntőt és egy döntőt rendeznek. 

És hogy az NL-lel hogyan is kezdődik meg a 2026-os világbajnokság európai selejtezősorozata? Nos, az európai vb-selejtezőkön a 12 csoportgyőztes automatikusan kijut majd a vb-re, míg a másodikok pótselejtezőt játszhatnak. Utóbbiakhoz csatlakozik az NL-ből a négy legjobb olyan csoportgyőztes, amelyik a vb-selejtezőkön nem végzett a legjobb kettő között. Ez azt jelenti, hogy a Magyarországot is magában foglaló A liga csoportgyőztesei mindenképpen legalább a pótselejtezőben érdekeltek lesznek. 

Rossi négy újonccal indít, a spanyol Girona magyar felfedezettjét is behívta a Nemzetek Ligája-keretbe

A magyar fociválogatott Németország ellen kezdi a Nemzetek Ligája-sorozatot a jövő szombaton.

A magyarok ellenfelei 

A magyar válogatott az A liga második kalapjából várta a februári sorsolást, és végül az első kalapból Hollandiát, a harmadikból Németországot, a negyedikből pedig Bosznia-Hercegovinát kapta meg a 3. csoportban. 

Hollandia 

A csoport legerősebbje kétségtelenül a jelenleg a FIFA világranglistájának hetedik helyén álló Hollandia, amely a nyári Európa-bajnokságon az elődöntőig menetelt. Igaz, a hollandok a csoportkör után a könnyebbik ágra kerültek, és „csak” Romániát és Törökországot kellett legyőzniük a legjobb négy közé jutáshoz. Az elődöntőben aztán a későbbi ezüstérmes Anglia szaggatta szét az Eb-győzelemről szövögetett álmaikat. A hollandok az Eb után kitartottak a szövetségi kapitányuk mellett, így az NL-ben is Ronald Koeman irányítja majd a narancsmezeseket. 

Ronald Koeman, a holland csapat edzője
AFP / Stefan Koops

Koeman az NL-re készülő keretből azonban több, a kontinenstornán még alapembernek számító játékosát, Steven Bergwijnt, Memphis Depayt, Stefan de Vrijt és Georginio Wijnaldumot is kihagyta, de nincs ott a meghívottak között Daley Blind, aki a nyáron lemondta a válogatottságot, valamint a Barcelona középpályása, Frenkie de Jong sem, aki továbbra is sérült. A holland kapitány továbbra is számít viszont Virgil van Dijkra, Matthijs de Ligtre, Nathan Akéra, Denzel Dumfriesre, Xavi Simonsra és Cody Gakpóra is. 

Németország 

Bár papíron a harmadik kalapból került be a csoportba, a német válogatott jelenleg erősebb a magyarnál. Ezt nemcsak a két csapat világranglistán elfoglalt helye (a német a 13., a magyar a 31.) bizonyítja, hanem a nyári Európa-bajnokságon lejátszott csoportmérkőzésük is. A június 19-i összecsapás sok tekintetben a magyar válogatott legjobb Eb-mérkőzése volt, a német válogatott mégis magasan Rossi csapata fölé nőtt, és végül a Nationalelf két gólt rúgva és egyet sem kapva, simán gyűjtötte be a három pontot. Julian Nagelsmann csapata számára a negyeddöntő jelentette a hazai rendezésű kontinenstorna végállomását, ahol a későbbi győztes spanyolok hosszabbításban győzték le őket 2-1-re. 

AFP / DPA / Bernd Weißbrod

A németek kerete az Európa-bajnokság után nagyobb változáson ment át, ugyanis Ilkay Gündogan, Manuel Neuer, Toni Kroos és Thomas Müller is lemondta a válogatottságot, ugyanakkor a nagy nevek közül Jamal Musiala, Florian Wirtz, Kai Havertz, Emre Can, Marc-André Ter Stegen és a csapatkapitány Joshua Kimmich továbbra is Nagelsmann rendelkezésére áll. A német kapitány a mieink elleni keretbe egy újoncot is meghívott a VfB Stuttgart középpályása, Angelo Stiller személyében.  

Bosznia-Hercegovina 

A csoport fekete lova egyértelműen a bosnyák csapat, amely úgy jutott fel az A ligába, hogy az előző szezonban a finn, a montenegrói és a román válogatottat is maga mögé utasítva megnyerte csoportját a B ligában. A balkáni válogatott Bosznia-Hercegovina függetlenné válása óta Európa-bajnokságra még egyetlen alkalommal sem tudta kvalifikálni magát, ott volt viszont a 2014-es brazíliai világbajnokságon, ahol a csoportjából ugyan nem jutott tovább, de Iránt legyőzte. 

Domenico Cippitelli / NurPhoto / NurPhoto via AFP

A jelenleg a világranglista 75. helyén álló bosnyák válogatottat április óta az egykori kiváló gólvágó, Sergej Barbarez irányítja, a csapat legértékesebb játékosa pedig a VfB Stuttgart csatára, Ermedin Demirovic. Mellette kiemelkedik a csapatból a Red Bull Salzburg jobbhátvédje, Amar Dedic, valamint a Sheffield United középhátvédje, Anel Ahmedhodzic, de ott van a keretben a Manchester Cityvel kétszeres angol bajnok Edin Dzeko is, aki már a 39. életévét tapossa, és napjainkban a török Fenerbahcét erősíti. A magyar bajnokságot követők számára ismerős név lehet Haris Tabakovic is, aki a 2010-es évek végén előbb Debrecenben, majd Diósgyőrben játszott, augusztusban pedig a Hertha Berlintől a Hoffenheimhez igazolt. 

A magyarok programja 

Szeptember 7. 
20.45: Németország−Magyarország (Düsseldorf)
Szeptember 10. 
20.45: Magyarország−Bosznia-Hercegovina (Puskás Aréna)
Október 11. 
20.45: Magyarország−Hollandia (Puskás Aréna)
Október 14. 
20.45: Bosznia-Hercegovina−Magyarország (Zenica)
November 16. 
20.45: Hollandia−Magyarország (Amszterdam)
November 19. 
20.45: Magyarország−Németország (Puskás Aréna)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!