Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Németh András
Szerzőnk

Németh András

Németh András Tech

A pápai Nehéz Légiszállító Ezrednél jártunk – képgaléria

Tíz éve nyerte el teljes működési képességét a 12 ország együttműködésével 2009-ben létrehozott Nehéz Légiszállító Ezred (HAW). A három repülő óriásból – C-17-es szállítógépekből – álló flotta a pápa légitámaszponton állomásozik, s bár a gépek magyar felségjelzéssel repülnek, a résztvevő országok maguk döntik el, hogy a rájuk jutó repülőórákat mire fordítják. A bázist a napokban meglátogatta David Pressman az USA új budapesti nagykövete, aki Ukrajnáról, és a NATO-bővítéssel kapcsolatos ügyekről is beszélt.

Németh András Világ

Ismert orosz ügynök is kapott német vízumot – Berlin továbbra is népszerű a kémek körében

Nem sokkal az után, hogy Oroszország februárban háborút indított Ukrajna ellen, Berlin negyven orosz kémet utasított Németországból. A Der Spiegel értesülései szerint ugyan a németek igyekeznek ügyelni arra, hogy ne jussanak be újabb orosz ügynökök az országba, ám messze nem tökéletes a különféle szervek együttműködése.

Németh András Világ

Putyin lassan a volt szovjet övezetben is teljesen magára maradhat

Így múlik el a világ dicsősége. Vlagyimir Putyin orosz elnök – aki korábban sportot űzött abból, hogy megváratta a vele tárgyalni akaró állam és kormányfőket – a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) szamarkandi csúcsán a vesztes oldalra került: szinte valamennyi politikustársa késett, Putyin pedig igyekezett úgy tenni, mint akit nem zavar különösebben a dolog. Az orosz elnök más jeleit is tapasztalhatja annak, hogy az ukrajnai kudarcok miatt látványosan csökken térségbeli befolyása.

Németh András HVG Hetilap

Sohasem késő

Az egekbe szökött energiaárak új lendületet adtak a már egyébként is élénken zajló lakossági, kereskedelmi és ipari fenntarthatósági projektek megvalósításának. De több és hatékonyabb finanszírozási programra lenne szükség.

Németh András Világ

A kocka el van vetve: Oroszország hivatalosan is elrabolta Ukrajna ötödét

Vlagyimir Putyin pénteken bejelentette, Oroszország „elfogadja” négy, Ukrajnához tartozó megye – Herszon, Zaporizzsja, Donyeck és Luhanszk – csatlakozási kérelmét. Az orosz államfő ezzel kizárta a közeli béke, de még a tűzszünet esélyét is: az annexió után Kijevnek és Moszkvának nincs miről tárgyalnia. A Kreml néhány nappal az után jelentette be a kelet-ukrajnai területek bekebelezését, hogy a négy megyében álnépszavazással döntöttek az Oroszországhoz való csatlakozásról.

Németh András Világ

Világra szóló veszélyes csalás a megszállt ukrajnai területeken tartott négy álreferendum

Egyszerre volt kiszámítható és mégis meglepő az ukrajnai Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja megyék orosz megszállás alatt levő területein rendezett négynapos függetlenségi népszavazás eredménye. Azt ugyanis már előre biztosra lehetett venni, hogy többségben lesznek az Oroszországhoz való csatlakozást támogató voksok, de az, hogy a szervezők feltűnően magas részvételi és közel száz százalékos igen arányt hoztak össze, igencsak meghökkentő. Ezt követően Moszkva napokon belül felveszi a négy megyét az Oroszországi Föderációba és onnantól fogva a területrabló háborúból olyan “honvédő” harc lesz, amelyben az atomfegyverek bevetése is lehetségessé válik.

Németh András Világ

Putyin rendelete a várt eredményt hozta: menekül már, ki merre lát

Tízezer számra menekülnek hazájukból azok a tartalékos állományban, vagy sorköteles korban lévő orosz polgárok, akik nem akarnak részt venni Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrajnai „különleges katonai műveletében”. Az áradat abban a pillanatban indult meg, amikor Putyin bejelentette, részleges mozgósítással erősíti meg a hadsereget. A katonai mozgósítás már tart és úgy tűnik, ellenhatásként megindult az elnökért meghalni nem kívánók önkéntes mozgósítása is.

Németh András hvg360

Jójárt Krisztián: Egyértelmű, hogy a nyugati fegyverek nélkül az ukrán ellentámadás nem lett volna sikeres

Az ukránok sorra lövik ki a HIMARS-ok tárolójában lévő mind a hat rakétát, úgy látszik, már nem tartanak attól, hogy elfogy a lőszer. Jójárt Krisztián, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet munkatársa szerint az ukránok bebizonyították, jól használják a kapott eszközöket, így jó eséllyel számíthatnak további támogatásra.

Németh András Világ

Vlagyimir Putyin ismét tett egy lépést a világháború felé

Hiába érte több súlyos kudarc Oroszországot a február 24-én kezdett ukrajnai agresszió során, Vlagyimir Putyin orosz elnök nem hátrál, sőt több fronton is mélyítette a Nyugat és Oroszország közötti válságot. Elrendelte a részleges mozgósítást, támogatásáról biztosította azokat a hét végén rendezendő álnépszavazásokat, amelyekkel a megszállt ukrajnai területek dönteni fognak az Oroszországhoz való csatlakozásról és közvetve még egy atomháborút is kilátásba helyezett. A mozgósítás – még ha részleges is – aligha lesz népszerű Oroszországban.

Németh András Világ

Esély van arra, hogy kitör az újabb karabahi háború

Néhány óra alatt száznál is több katona halt meg az Örményország és Azerbajdzsán határán kedden kitört heves harcokban. Bár most valamelyest enyhült a feszültség, továbbra is gyakoriak a tűzszünetsértések. Az incidens újra megmutatta, mennyire törékeny a térség békéje, különösen akkor, amikor az egymással rossz viszonyban lévő Nyugat és Oroszország a másikat sejti az ellenségeskedések kiprovokálása mögött.

1
24 25 26 27 28
70