A sztálingrádi csata évfordulóján turbófokozatra kapcsolt Putyin Ukrajnát nácizó propagandája

6 perc

2023.02.14. 17:30

A majdnem egy éve tartó ukrajnai agresszió igazolására használja a Kreml propagandája a második világháború egyik legnagyszerűbb győzelmét, az 1943. február 2-ai sztálingrádi diadalt. Nyolcvan éve a történelem legvéresebb, közel fél évig tartó csatájában valódi nácik ellen harcoltak a hazájukat védő szovjet katonák.

Már hónapok óta szokatlanul élénk a mozgás, az egykori Sztálingrád (ma Volgográd) fölé magasodó Mamajev Kurgan dombon. Ott tartanak díszszemlét a Sztálingrád nevű, tavaly decemberben alakult önkéntes egység fegyveresei, és onnan indulnak harcolni Ukrajnába. Látogatók ezrei – jórészt iskolai kirándulás keretében diákok – is megtekintik a második világháború legvéresebb csatájának emléket állító múzeumot. „Fegyvertársaink néhány nap múlva már a frontvonalon fogják védeni fegyverrel a kezükben hazánkat és népünket a modern kori nácik és fasiszták ellen. Biztos vagyok abban, hogy önkénteseink tökéletesen végrehajtják főparancsnokunk, az orosz államfő által kijelölt feladatokat” – mondta az önkénteseket búcsúztató legutóbbi beszédében Andrej Bocsarov volgográdi kormányzó.

Az államfő és egyben főparancsnok, Vlagyimir Putyin is mindent elkövet, hogy párhuzamot vonjon a nyolcvan évvel ezelőtti fényes győzelem és a tavaly február 24-én általa indított ukrajnai orosz offenzíva között, és hogy bebizonyítsa, Oroszország most fejezi be diadalmasan a nácizmus elleni sok évtizedes harcot.

„A nácizmus új formában megjelent ideológiája ismét fenyegeti országunk biztonságát. Újra és újra vissza kell vernünk a kollektív Nyugat agresszióját, hihetetlen, de igaz, újra német tankok fenyegetnek minket, és ismét vaskereszt van a harckocsik oldalán” – mondta Putyin, megismételve azt az egyre gyakrabban elhangzó, ám hazug állítást, hogy a második világháborúban is az egész Nyugat a Szovjetunió ellen fordult. Putyin ismét atomháborúval fenyegette meg a Nyugatot. „Akik bevonják az európaiakat az Oroszország elleni háborúba, nem értik, hogy ez a harc másmilyen lesz, mint a korábbiak. Van eszközünk a válaszadásra, és ez nem ér véget a páncélosok bevetésével. Ezt mindenkinek meg kell értenie” – közölte Putyin.

Már csak a gyengék eszköze a taktikai atomfegyver, de Putyin épp ezért kényszerülhet bevetni

Sok minden szól az ellen, hogy Putyin bevesse őket Ukrajnában, de a taktikai atomfegyverek valóban elővehetők a raktárakból.