Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Sztojcsev Iván
Szerzőnk

Sztojcsev Iván

Sztojcsev Iván Vállalkozás

Közel felére zuhant az új hitelek száma idén az Ersténél, de így is sikerült növelni a nyereséget

Majdnem ötszörösére nőtt egy év alatt az Erste első kilenc havi nyeresége, de ennek a nagy részét a könyvelési szabályokkal és más egyszeri tételekkel magyarázzák. Új hitelből sokkal kevesebbet folyósítottak, mint tavaly ilyenkor. Főleg a ingatlanhiteleknél volt nagy zuhanás, jövőre az új csok-szabályoktól várják azt, hogy több száz milliárd forint jelenik meg a piacon.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Rogán átírná az alkotmányt, hogy az állam kezelhesse az adatainkat, és az Országgyűlés alá tenné át a KSH-t

Újra át kell írni az alaptörvényt, hogy az állam kezelhesse az adatainkat, de nem kell attól félni, hogy a kormány visszaélne a hozzá került adatokkal, mert azt az ellenzék szokta megtenni - mondta Rogán Antal a parlament gazdasági bizottságának ülésén. Arról is beszélt, hogy a saját minisztériuma helyett az Országgyűlés alá tennék a KSH-t, a turizmus pénzeit pedig a külföldiek idecsábítására kell átirányítani.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Orbán infláció elleni harcának története: Ha semmit nem csinált volna a kormány, akkor is meglett volna az egy számjegy

A kormány biztosra ment, amikor nagyot ígért, mert az egy számjegyű infláció az év végére fixen meglesz – írtuk meg már januárban. Orbán Viktor megvárta, hogy kedvezőre forduljanak a világpiaci folyamatok, és túl legyünk a legdurvább áremeléseken, amikor bejelentette: küzd azért, hogy onnan már csak tizedével nőjenek tovább az árak. Az MNB segítségére, a gazdasági növekedés beáldozására és a viszonylag jó időjárásra is szükség volt a cél eléréséhez, és persze arra is, hogy más országok leváljanak az orosz energiáról.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Már nem kell belenyugodni, hogy szegényebbek leszünk, vagy még mindig ördögi körben a gazdaság?

Minden drágul, emiatt magasabb fizetéseket kell adni, ami viszont újabb dráguláshoz vezet – ebben a kínos helyzetben van a magyar gazdaság két éve. Az áremelkedés üteme lassan csökkenni kezdett, de az elmúlt évek annyira megviselték az országot, hogy az újabb bértárgyalások akár még lökhetnek is egyet az infláción.

Sztojcsev Iván hvg360

Jobb lesz-e az élet csak attól, ha demokratikussá válik egy ország?

A demokrácia minden hibája ellenére egy jó dolog – erre talán a legjobb bizonyíték az, hogy a nem demokratikus államok vezetői is gyakran eljátsszák, hogy náluk demokrácia van. De vajon ez biztosítja-e a legjobb életkörülményeket? Létezik-e valami közgazdaságtani-politológiai egyenlet, ami azt mutatná, hogy több demokrácia = jobb gazdasági helyzet?

Sztojcsev Iván Gazdaság

Rengeteg pénzt ad az állam lakhatásra, de pont nem azoknak, akiknek valóban szükségük lenne rá

2015 óta 63,6 százalékkal nőttek az átlagos albérletárak Magyarországon, csak az elmúlt egy évben 14 százalékkal. Eközben a kormány a lakásbérlést egyáltalán nem támogatja, a lakáspolitika leginkább a gazdag családosokat segíti ahhoz, hogy még nagyobb házat vehessenek – derül ki a Habitat for Humanity most bemutatott lakhatási jelentéséből.

Sztojcsev Iván Gazdaság

A gyerekeknek már a negyedét fenyegeti szegénység Magyarországon – a KSH felmérte a háztartások jövedelmi helyzetét

Óriásit nőtt a különbség nem csak a gazdagok és a szegények, hanem a gazdagok és a középosztály között is 2022-ben. A szegénységi mutatók hosszú évek után először romlottak, és a legvagyonosabbakat kivéve senki nem érzi úgy, hogy eleget keresne a tisztes megélhetéshez - olvasható a KSH frissen közzétett gyűjtésében.

Sztojcsev Iván hvg360

Nem fog a kormány fejadagokat osztani kenyérből, de lehet, hogy valakik jól járnak, ha készülnek a válságra

Látványos, hogy a kormány kiszámoltatná, mekkora fejadagra lenne szükség kenyérből vagy gyertyából szükséghelyzetben, de a tervezet izgalmas pontja az lehet, hogy felmérnék, kell-e támogatni cégeket, hogy nagyobb legyen a kapacitásuk vagy fenntartsák a mostani szintet. Azt is meghatároznák, hogy a cégek kiválasztásakor a nagyobb magyar hozzáadott értékkel bírókat kell előtérbe helyezni. Az pedig csak érdekes mellékszál, hogy a fejadagok tervezésekor sem mindig a valós fogyasztási számokból indultak ki.

Sztojcsev Iván hvg360

Túlélési stratégiák: így próbál menekülni a középosztály az infláció elől, ha bútort, telefont vagy autót vesz

Nem csak az élelmiszerboltokat érte utol a spórolás: a bútor- és műszakicikk-üzletek kasszáinál kevesebb pénzt hagynak ott az emberek, mint tavaly ilyenkor, az autók piacán pedig drámaian látszik, hogyan szakadt ketté a magyar társadalom az anyagi lehetőségek mentén. Egy fontos különbség azért van az ételekhez képest, az ilyen, drágább termékek vásárlásánál nem a legolcsóbb árkategóriákba menekülnek sokan az infláció elől, inkább elhalasztják a vásárlást.

Sztojcsev Iván hvg360

Mit csinált Lengyelország jobban, hogy a szegénységből kitörve megelőzte Magyarországot?

Húsz éve az EU-csatlakozásra készülő országok közül Lengyelország volt az egyik legszegényebb, míg Magyarország a mintaállam. Azóta a politikában mindkét állam páriává vált – a lengyelek épp most farolnának ki ebből –, de gazdaságilag Lengyelország elég sikeres volt az elmúlt két évtizedben. Mi történt ott máshogyan, mint nálunk?

Sztojcsev Iván hvg360

Mit vesz észre az ember abból, ha eljön az államcsőd?

Gyakran képzeljük el úgy az államcsődöt, mint amiben tömegek nem jutnak hozzá a bankban tartott pénzükhöz, zavargásokba torkolló gigantikus tüntetések zajlanak, és minden megtakarítás elveszti az értékét, pedig valójában nem csak így nézhet ki, ha egy ország fizetésképtelenséget jelent. De akkor pontosan mit vesz észre az átlagember az államcsődből, és hogyan lehet ebből a helyzetből kikeveredni?

Sztojcsev Iván Gazdaság

Emlékszik még, milyen volt a Nagy Infláció előtt? Megnéztük, mennyit nőttek az árak három év alatt

A kenyér ára duplájára nőtt az elmúlt három évben, az élelmiszerek átlagosan 62, a szolgáltatások 27, a benzin 73 százalékkal kerül most többe, mint 2020 szeptemberében. Megnéztük, hogyan változtak az árak, amióta eldurvult az infláció, és hogy a drágulás mostani lelassulása ellenére hol tartunk több éves összevetésben.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Már megjelent a negatív infláció, de még korai elhinni, hogy itt a bajok vége

Európa sok részén már 5 százalék környékére levitték az inflációt, de egyelőre nem mindenütt látszik a megoldás, hogyan vinnék még annál is lejjebb. Főleg az aggasztó, hogy bármilyen energiaválságra még mindig elég rosszul reagálna a kontinens, és az élelmiszerek ára is magas. Persze minden szebbnek tűnik az EU-ban, ha azzal hasonlítják össze, milyen a helyzet Magyarországon.

Sztojcsev Iván Gazdaság

Amikor megtanulta a világ, hogy az olaj fegyver – 50 éve kezdődött az első olajválság és vele a legpusztítóbb infláció

Ötven éve ért véget a szinte ingyen energia és a korlátlannak tűnő növekedés korszaka, ami után tömegek döbbentek rá, hogy az olaj egyszer csak elfogyhat. 1973 októberének elején tört ki a jóm kippuri háború, a hónap közepén pedig elkezdődött a XX. század egyik legsúlyosabb gazdasági válsága, amikor az arab államok leállították az olajszállítást az Izraelt támogató országokba. Az embargó fél év alatt véget ért, a hatásai ennél sokkal tovább megmaradtak.

Sztojcsev Iván Gazdaság

A cukor 61, a benzin 35 százalékot drágult, a gáz és a használt autó sokkal olcsóbb lett – mutatjuk, miért lassult az infláció

Az üzemanyagok ára újra az egekben jár, a rezsi viszont sokkal olcsóbb most, mint egy éve volt. A szolgáltató szektorban még csak most indul be az áremelkedés fékezése, az élelmiszereknél ez már kezdi megtenni a hatását – derült ki, amikor tételesen néztük át a KSH 140 termékcsoportra lebontott inflációs számait.

Sztojcsev Iván hvg360

Mi kell ahhoz, hogy a jövő a nőké legyen? Ezt tanulhatjuk meg a friss közgazdasági Nobel-díjastól

Genderkutatásért járt az idei közgazdasági Nobel-díj: Claudia Goldin több száz év gazdaságtörténetét vizsgálta, hogy megmondja, mi hiányzik a nők munkaerőpiaci egyenlőségéhez. A kutatásaiból sokat tanulhatnak azokban az országokban is, ahol még alig van esélyük a lányoknak jó helyen tanulni, és ott is, ahol elvileg minden adott lenne az egyenlőséghez, valamiért mégsem sikerült azt elérni.

1 2 3 4 5 6 7
32