Ezerötszáz éves sírt találtak Nógrád megyében

Ezerötszáz éves női sírt tártak fel a régészek a Nógrád megyei Szurdokpüspökiben az egy hónapja megtalált három és félezer éves temetkezési hely közvetlen közelében.

  • MTI MTI
Ezerötszáz éves sírt találtak Nógrád megyében

Bácsmegi Gábor elmondta, az V. század végéről, VI. század elejéről származó sír jelentőségét az adja, hogy ebből a korból nincsenek leletek az északi régióban.

Másfél méter mély sírgödörben, kivájt fatörzskoporsóban bukkantak rá egy nő csontjaira, aki valószinüleg valamelyik germán törzshöz tartozhatott. A sírban üvegpoharat, két darab ezüst ruhakapcsoló dísztűt, és agancsból faragott fésűt is találtak - tette hozzá a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum régésze.

Az 1500 éves sír alig két méternyire volt egy másik, október folyamán feltárt, három és félezer éves halomsírtól, amelyben egy nő és két gyerek feküdt, s emiatt a régészek először azt hitték, hogy a kettő összetartozik.

Bácsmegi Gábor hozzátette, feltártak Szurdokpüspökiben egy IV. századi házat, és több, műhelynek vélhető objektumot is, ezekben edényégető kemencét és borostyándarabokat találtak.

A régészek arra következtetnek, hogy a Balti tenger környékéről idekerült borostyánt dolgozták fel ékszernek Szurdokpüspökiben, és agancsból készült fésűket is gyártottak. A feltárást a 21-es főút bővítendő szakaszán végzik a Nógrád megyei faluban.