szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bálnák "különböző nyelveken beszélnek", így a csendes-óceáni tengeri emlősök aligha értik meg az Atlanti-óceánban élő fajtársaikat, s a Chile partjainál tanyázó cetek nehezen juthatnak közös nevezőre a Déli-sark közelében lévőkkel.

David Mellinger, az Oregoni állami egyetem kutatója a csendes-óceáni bálnák és óriás ámbrás cetek által kiadott hangokat tanulmányozta. A "hallgatózást" a víz alatt telepített földrengés-regisztráló rendszer tette lehetővé, amely a tengeri emlősök párbeszédét is felvette - olvasható a Lenta című orosz hírportálon. 

Mint kiderült, a tengeri emlősök "beszéde" csattogásból, füttyökből és alacsony frekvenciájú búgó hangokból áll, ám az északi és déli populáció egyedei különböző arányban "keverik" a hangokat, s különböző lehet a "beszéd" frekvenciája is.

A tengeri emlősök a hangok egy részét tájékozódásra használják, viszont a többit kommunikálásra, s a kutató a legbonyolultabb "dallamokat" a párzási időszakban regisztrálta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Japán nem csökkenti bálnavadászati kvótáját

A Nemzetközi Bálna Bizottság (IWC) elítélte a szigetország abbéli tervét, hogy tudományos kutatások céljából növelje bálnavadászati kvótáját. A tervezet ellenzői szerint ugyanis Japán a kutatásokkal próbálja takargatni kereskedelmi érdekeit a tengeri emlősök vadászatában.

Hét nap

MAGYAR BÁLNATILALOM

Ötvenharmadikként Magyarország is csatlakozik a bálnavadászatot szabályozó 1946-os nemzetközi egyezményhez.