szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Számos eddig ismeretlen halfajtát és vízinövényt fedeztek fel egy víz alatti korallzátonyon a Karib-tengeren. Az expedíció a Holland Antillákhoz tartozó egyik parányi sziget - Saba - közelében vizsgálta a mélységet.

Új faj Pápua-Új Guineában is: a mézevő.
Madarat fogtak
© BBC
Ahogy arról a Conversation International (CI) nevű amerikai természetvédelmi szervezet beszámolt, a friss felfedezés szerint a korallzátony - amely a harmadik legterjedelmesebb a világon - az egész Karib-térségben a legnagyobb fajgazdagsággal rendelkezik.

A tudósok több hétig tartó kutatóexpedíciójuk során egy eladdig ismeretlen - a tengerfenék közelében élő - kishalat, valamint többféle tengeri moszatot találtak Saba körül. "Gyakorlatilag naponta fedeztünk fel újabb fajokat" - idézte föl a januári merüléseket Michael Smith, a CI karibi biodiverzitással foglalkozó részlegének igazgatója.

A szakemberek most igyekeznek elérni a sziget védetté nyilvánítását. Aggodalomra ad okot körükben, hogy a Szent Eustatius névre hallgató szomszédos szigeten kőolajlerakat működik, ahová naponta érkeznek tankerek a fekete arannyal a gyomrukban. Nem egy ezek közül Saba szigetnél vet horgonyt, hogy megspórolja a Szent Eustatiuson felszámolt kikötői díjat, veszélyeztetve ezzel a gazdag, s igencsak kényes víz alatti élővilágot.

A Saba szigeten élők is féltik a sziget körüli víz alatti élővilág páratlan fajgazdagságát. "A kutatók felfedeztek néhány olyan fajt is, amely sehol máshol nem fordul elő" - büszkélkedett egy helybéli halász, bizonyos Leroy Peterson. "Éppen ezért feltétlenül szükséges volna betiltani a tankerek itteni lehorgonyozását és további szigorú korlátozásokat bevezetni" - javasolta - , "hogy megőrizhessük az itteni egyedülálló tengeri élővilágot".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Elveszett édenkertet találtak Pápua szigetén

Egy nemzetközi kutatócsoport eddig ismeretlen területet tárt fel Pápua szigetének észak-nyugati részén. Az expedíció több tucat, a tudomány által eddig nem ismert fajt – köztük emlősöket – azonosított.