szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

John D. Barrow brit matematikus nyerte el a tudomány és a vallás párbeszédének előmozdításáért odaítélt 1,4 millió dolláros Templeton díjat.

John M. Templeton Jr. és John D. Barrow
kézfogása a New York-i díjátadón. Átjárókat
keresnek
© AP
A „spirituális realitások felfedezéséért" járó díjat 30 évvel ezelőtt Sir John Templeton alapította. A múltban olyan ismert személyek kapták már meg, mint Teréz Anya, vagy az amerikai Billy Graham. Az amerikai székhelyű Templeton Alapítvány által adott díjjal járó készpénz összege nagyobb a Nobel díjénál.

John D. Barrow, a Cambridge egyetem 53 éves matematika professzora sok népszerűsítő könyvet írt, előadásokat tartott és még egy színjátékot is készített a világegyetem bonyolult interdiszciplináris kérdéseiről. Szerinte a tudományban és a vallásban az a közös, hogy egyik sem tud a világ szerkezetével kapcsolatos minden kérdésre válaszolni.

Barrow professzor munkái a végtelenség és a semmiség misztériumait kutatják. Véleménye szerint sem a tudomány, sem a vallás nem kínálja fel a keresett végső igazságokat. A tanult embereknek azt tanácsolja, hogy bátran lépjék át a határokat, ha meg akarják tudni, hogy mennyiben értik vagy nem értik, hogy az emberiség honnan jött és hova tart.

Miközben az egyház és a tudomány szétválasztásának kérdése nemrég ismét a közvélemény figyelmének középpontjába került az Egyesült Államokban, a Templeton díj éppen a közeledést szeretné elősegíteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András (hvg.hu) Világ

Erőszakos vallás-e az iszlám?

Egy nemrég alakult magyar iszlámellenes csoport állítólagos szakértőkre hivatkozva azt hangoztatja, hogy a Korán bűnözői kézikönyv, az iszlám pedig bűnöző vallás. A hvg.hu most arra keresi a választ, hogy elemezhető-e önmagában a Korán alapján az iszlám és az erőszak viszonya.