szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai és észak-koreai tudósok által kidolgozott mesterséges izmok akár százszor erősebbek lehetnek az emberi izomszövetnél.

A kutatók által bionikusnak nevezett izmok alkohol és hidrogén felhasználásával működnek. A műizmokat a jövőben végtagokba ültethetik be, de a kutatást végző Texas-i Egyetem tudósai szerint az új izmokkal a katonák, űrhajósok, vagy tűzoltók a jövőben "szuper erő" kifejtésére is alkalmasak lehetnek.

Mindezidáig elemek működtették a mesterséges izmokat, az újak azonban hidrogént és alkoholt égetnek el, az összehúzódást és az elernyedést pedig a kémiai reakciók keltette hőmérséklet emelkedése és csökkenése váltja ki.

Egy másik műizomtípus a kémiai energiát elektromossá alakítja, hajlékonnyá téve ezáltal a mikroszkópikus széncsövecskékből álló anyagot. A mesterséges izmok leutánozzák a természetet. Az izomban lejátszódó kémiai reakció lehetővé teszi a mechanikus munkavégzést, az elektrokémiai áramkörök úgy működnek, mint az idegek - mondta John Madden a vancouveri British Columbia Egyetem kutatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Fókusz

Őssejteket juttattak szívizomba Debrecenben

Első alkalommal ültettek csontvelőből származó őssejteket elhalt szívizomba a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) kardiológiai klinikáján - jelentette be a sikeres beavatkozást követően Édes István egyetemi tanár, a klinika igazgatója.