szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók Houstonban egyetlen molekulából építettek „autót”, amelynek ráadásul motorja is van.

A milliméter négy milliomod részének megfelelő nagyságú járműnek van egy meghajtó kereke is, amely fény hatására fordulatot tesz, és ezáltal képes mozgatni a nano-kocsit. Folyadékban már mozgásra is bírták a tudósok a „kicsi kocsit”. Most már csak azt kell bizonyítani, hogy a „jármű” szilárd felületen is képes mozogni.

Az egy molekulányi jármű pontosan 169 atomból áll – közölte James Tour a houstoni Rice egyetem kutatója a német ddp hírügynökséggel. Ebből öt egymásra helyezett gyűrű alkotja a karosszériát, az első és az utolsó gyűrűnél tengelynek szabadon forduló szénkötéseket, úgynevezett alkneket használtak. Minden tengelyen van egy kerék sokfelületű szerkezetből, amelyet szén és bóratomok alkotnak. A karosszéria oldalára egy olyan molekulacsoportot illesztettek, amely ultraibolya fényimpulzus hatására egy meghatározott irányba tesz fordulatot.

A James Tour vezette kutatócsoport egy esztendővel ezelőtt már bemutatta az egy molekulányi nano-autót, de motor nélkül. Már akkor is szenzációszámba ment a kísérlet, de most az körvonalazódik, hogy a nano-autó szállítóeszközként szolgálhat a parányinál is parányibb építőelemekhez. A „járművek” mérete olyan kicsi, hogy egy emberi hajszál átmérőjének megfelelő távolságon körülbelül 20 ezer parkolhatna egymás mellé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

Ezüst nanorészecskékkel a kórházi fertőzések ellen

Az orvosi műszerek, tűk, katéterek felületére ezüst nanorészecskéket juttatva csökkenteni lehetne – csak az Amerikai Egyesült Államokban évi 2 millióra becsült – kórházi fertőzések számát, amelyek közül minden huszadik halállal végződik.

MTI Tech

Mengindulhat a nanocsövek sorozatgyártása

Az eddigi növesztéses technológia helyett amerikai pennsylvaniai egyetem fizikusai kész nanocsöveket tudnak szilícium áramköri morzsákra ragasztani megadott minta szerint.

MTI Tech

Nanotechnológiával a rák ellen

Nano-részecskékkel akarják gyógyítani a rákos megbetegedéseket amerikai mérnökök: a részecske a vérárammal bejut a daganatba, tönkreteszi a hajszálereket, és ezután adja ki magából a daganatos sejtekre halálos mérgét, nem bántja az egészséges sejteket.

hvg.hu Doku export

Nanodrótokkal huzaloznák az embereket

A nanoméretű vezetékekkel a legkisebb hajszálerekbe is be tudnának hatolni, ezzel pedig akár a legeldugottabb agyi területet is stimulálhatnák. Egy amerikai tudományos blogger beszámolójából az is kiderül, hogyan lehet megtudni, hogy mit látnak a macskák.

Panoráma Tech

A nano-technológia csak annyira lesz szennyező, mint a borászat

A nano-technológia még a korai felfedezések szakaszában jár, de egyes környezetvédők máris megkongatták a vészharangot, hátha visszafordíthatatlan károkat okoz. Egy amerikai tanulmány szerint azonban a biztosítási díjak kiszámításánál szokásos kockázatelemző módszerek alapján becsült környezeti kár a nano-technológia esetében nem lesz nagyobb a borászatnál megszokottnál.