szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Többféle környezeti paraméter párhuzamos vizsgálatára alkalmas, szén nanocsövekből álló szenzorok kifejlesztésére indult kutatási program a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) - tájékoztatott Kukovecz Ákos egyetemi adjunktus szerdán.

A hároméves projekt célja egy olyan szenzor mikromodulkifejlesztése, amely különböző funkciójú szén nanocsövekből áll és ezért képes párhuzamosan többféle környezeti paramétert - hőmérséklet, nyomás vagy veszélyes illetve mérgező gázok mennyiségét - folyamatosan mérni - mondta az egyetemi oktató.

A koncepció legfontosabb újítása, hogy a szenzor elemek mellett a modul olyan egységeket is tartalmaz, melyek a nanocsövek lokális kémiai környezetét képesek gyorsan és reverzibilisen megváltoztatni. Így a szenzorok a mérendő környezeti paraméterek változásainak megfelelően folyamatosan hangolhatók, ezáltal ugyanaz a modul sokféle feladatra lesz alkalmazható. Ez olcsóbb tömeggyártáshoz vezet, melynek eredményeképpen a nanotechnológiai szenzor fejlesztések megjelenhetnek a mindennapi élet új területein is - magyarázta a szakember.

Az Európai Unió 6-os keretprogramjának egy pályázatán 1,35 millió euró támogatást elnyert kutatási konzorciumban az azt vezető SZTE Alkalmazott és Környezeti Kémiai tanszék munkatársain kívül részt vesznek a szegedi egyetem fizikus tanszékcsoportjának oktatói valamint egy Egyesült Államok-beli magánegyetem, egy sikeres finn mikroelektronikai vállalkozás, egy német kutatóintézet, valamint egy spanyol és egy finn egyetem dolgozói.

Kukovecz Ákos elmondta, az SZTE öt kutatója és öt hallgatója a projektben három különböző feladatcsoportot lát el: funkcionalizált szén nanocsöveket állítanak elő, kémiai környezetük reverzibilis változtatására alkalmas egységeket fejlesztenek és Kiricsi Imre professzor irányításával koordinálják a nemzetközi munkát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Hamarosan megkezdődhet a nanotechnológiai kutatás Miskolcon

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) úgynevezett NAP-NANO pályázatának köszönhetően hamarosan megindul a kutatómunka a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány miskolci telephelyén megalakuló nanotechnológiai kutatólaboratóriumban (BAY-NANO) – jelentette be Boda Miklós, a hivatal elnöke.

MTI/hvg.hu Tech

Nanotechnológiát használnak a jövő napelemei

Amerikában dolgozó fizikusok felfedezték, hogy a néhány atomnyi méretű nagyon kis kristályokba becsapódó fotonok a szokásos egy elektron helyett kettőt szabadítanak fel: a kétszeres hatásfokú napelemek készítéséig azonban sajnos még hosszú az út, meg kell találni az optimális anyagokat, és meg kell oldani az elektronok elvezetését a milliméternél milliószor kisebb részecskékből.

Panoráma Tech

Nanotechnológiával a tartós sörhabért

A frissen csapolt sör elengedhetetlen tartozéka a dús hab, ami azonban túl gyorsan összeesik. Ezen segíthet brit vegyészek új eljárása, amelyet kifejezetten a hab tartósítására fejlesztettek ki.

hvg.hu Tech

Nanotechnológiával készülnek a jövő ruhái

Egy tajvani nanotechnológiai vállalat termékei segítségével megelőzhető az izzadás, a viszketés, sőt, még a kellemetlen szagoknak is búcsút mondhat az, aki – egyelőre meglehetősen sok – pénzt áldoz a nano-ruhákra.

MTI Itthon

Nanotechnológiai kutatóközpont létesül Miskolcon

Az orosz együttműködéssel épülő intézmény várhatóan még ebben az évben elkészül. A négy-ötmillió dolláros kezdeti beruházással gazdálkodó központ a későbbiekben nanotechnikai gyártási eszközök fejlesztésével is foglalkozik majd.