szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Befejezve 16 hónapos sikeres küldetését, vasárnap reggel közép-európai idő szerint 7 óra 41 perckor csapódik a Hold felszínére a SMART-1, az első európai Hold-szonda.

Az egy köbméteres kockához hasonlító, 290 kilogramm tömegű szonda óránként 7200 kilométeres (másodpercenként 2 km) sebességgel ér a Föld útitársának felszínére, a Kiválóság tava néven ismert területre, ahol 3-10 méter átmérőjű kisebb krátert váj a becsapódás – tájékoztatta az AFP-t az ESA európai űrügynökség projektigazgatója, Bernard Foing.

A holdszondát 2003. szeptember 28-án bocsátották fel a francia guyanai Kourou űrrepülőteréről egy Ariane-5 rakétával, 2004 novemberében állt rá Hold körüli pályájára. Az elliptikus pálya holdközeli pontja 300, a Holdtól legtávolabbi pontja pedig 3000 kilométerre van az égitesttől, a szonda 2005 márciusában kezdte meg tudományos megfigyeléseit.

Ahhoz, hogy a szonda az előre kijelölt, a Földről látható területen érjen Holdat, a szonda pályáján több módosítást hajtottak végre a németországi Darmstadtban lévő irányító központból. A becsapódás ereje segít majd abban, hogy az általa kivetett anyag elemzésével megállapítsák a talaj fizikai és vegyi tulajdonságait.

A SMART-1 eddig is tett már felfedezéseket. Mérései alapján a tudósok észlelték kalcium és magnézium jelenlétét a Holdon, kimutatták a holdkráterek csúcsainak, vulkanikus síkságainak és a hatalmas becsapódási medencéinek eltérő anyagi összetételét és pontosan feltérképezték a Hold egész felszínét, beleértve annak a Földről nem látható részét is – szögezte le az ESA.

A holdszonda révén sikeresen tesztelték a legkorszerűbb űrtechnológiákat és miniatürizálási módszereket, amelyek a továbbiakban jó szolgálatot tehetnek más európai űrmissziókban, például a Merkúr felé 1013-ban indítandó Bepi-Colombo szondán. A SMART-1 elektronsugaras motorja, amely erős nyomás alatt xenongáz-ionokat bocsát ki, lehetővé tette, hogy a szonda 100 millió kilométert tegyen meg alig 60 liter üzemanyaggal. Tesztelték az OBAN elnevezésű kísérleti rendszert, amely lehetővé teszi majd a jövendő űrjárművek autonóm – földi segítség nélküli – irányítását.

A szonda AMIE rendszerű kamerájának nagy felbontású képei lehetővé tették a Hold eddig nem ismert részletességű tanulmányozását – hangsúlyozták az ESA illetékesei.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Célegyenesbe érkezett az MRO amerikai űrszonda

Célegyenesbe érkezett a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) amerikai űrszonda, amely pénteken kezdi meg fél éve tartó útjának legkockázatosabb szakaszát: Mars körüli pályára áll, hogy éveken át kutassa a vörös bolygó titkait.

hvg.hu Tech

Késik a Hayabusa japán űrszonda leszállása

Leállították a Hayabusa japán űrszonda leszállási folyamatát az Itokawa kisbolygóra a földi irányítók - közölte pénteken Kavagucsi Junicsiro, a program igazgatója.

MTI Tech

Üstökösbe csapódott a Deep Impact űrszonda

A terveknek megfelelően, hétfő reggel közép-európai idő szerint néhány perccel nyolc óra előtt, becsapódott a Temple-1 üstökös magjába a Deep Impact amerikai űrszonda - jelentette be Kaliforniában lévő pasadenai repülésirányító központ.

MTI Tech

Víz nyomát mutatta ki a Tempel 1-en a Deep Impact űrszonda

Fagyott víz nyomát mutatta ki a Tempel 1 üstökösön a Deep Impact amerikai űrszonda, amely július 4-én csapódott be az égitestbe - közölték az űreszközt irányító szakemberek a Science című tudományos magazin csütörtöki internetes hírportálján.

MTI Tech

Megérkezett a Stardust űrszonda által küldött űrpor a Földre

Sikeresen földet ért ejtőernyővel vasárnap délelőtt a tervezett időpontban, közép-európai idő szerint 11 óra 12 perckor az amerikai Utah állam sivatagos területén a Stardust (Csillagpor) elnevezésű amerikai űrszonda által aznap reggel útnak indított kapszula, amely a Wild-2 üstökösről gyűjtött, rendkívül értékes űranyagmintát hozott a kutatóknak.