szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyre több az "űrközlekedési" eszköz, azaz a műhold, amelyek irányítására a kozmoszban, miként a földön "rendőrök" szükségeltetnek.

Az űrzsaru szerepét vállalja magára a Galileo-projekt, amelynek révén megelőzhetők a kozmikus karambolok. Az automatikusan működő rendszer nemcsak külön-külön képes irányítani egyes műholdakat, de összhangba is hozza mozgásukat. Kidolgozásában az izraeli Technion Intézet, a svéd Chalmers University, a Cseh Tudományos Akadémia kutatóintézetei, a brit Királyi Meteorológiai Társaság, valamit a spanyol Starlab és az Atos cég vett részt - olvasható az izraeli Technion Intézet honlapján.

A Technion a maga részéről a szoftvert dolgozta ki a rendszer számára. A program, amely összegyűjti az összes információt minden egyes műholdról, gyakorlatilag néhány centiméteres pontossággal képes meghatározni az űrobjektumok helyzetét és haladási sebességét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Felbocsátották a Galileo első kísérleti műholdját

Felbocsátották az európai Galileo navigációs irányítási rendszer első kísérleti műholdját a kazahsztáni Bajkonurból. A Giove-A elnevezésű műholdat Szojuz hordozórakétával állították pályára 23200 kilométeres magasságban.

MTI Tech

Lezuhant az orosz rakéta, odalett 18 műhold

Alig másfél perccel a fellövés után lezuhant egy orosz hordozórakéta szerda este Kahasztánban, amellyel egyszerre tizennyolc műholdat kívántak Föld körüli pályára állítani.

Infinit Tech

Műholdrendszerrel figyelik az afrikai bevándorlókat

A teljes kilátástalanságot maguk mögött hagyó afrikai menekültek tömegei az európai kikötőket ostromolják. Spanyolország és további kilenc EU-ország ezért a minap megállapodást kötött, hogy az infokommunikációs technológiákat használja a probléma rövid távú kezelésére: az Afrika és a Kanári-szigetek közti tengeri út ellenőrzését műholdas megfigyeléssel oldja meg.