Az egyre népszerűbb böngésző beépített helyesírás-ellenőrzővel, keresőmenedzserrel, valamint a phising nevű technikára épülő adatlopást kiküszöbölő szűrővel kerül majd forgalomba.
A Firefox 2.0 egy héttel azután jelenik meg, hogy a Microsoft lerántotta a leplet az Internet Explorer 7-es verziójáról. A Mozilla szerint több mint egymillió ember járult hozzá észrevételeivel és javaslataival az új változathoz.
A Firefox 2004 novemberében debütált, s azóta folyamatosan apasztja az Internet Explorer piaci részesedését. Jelenleg mintegy 12-15 százalék jut a Mozillának az internetezők körében, ám Mike Schroepfer a cég fejlesztési igazgatóhelyettese hangsúlyozta, egyes országokban lényegesen nagyobb a részesedésük.
Schroepfer szerint 12 jelentősebb változtatást végeztek a Firefox 2.0-án, nem beszélve a több ezer apróbb átalakításról és biztonsági javításról.
A nagyobb újdonságok között található a phising-ellenes szűrő, amely jelzi, ha a felhasználók olyan oldalra tévednek, amely megpróbálja őket rávenni, hogy adják ki az adataikat abban a hiszemben, hogy bankjuk, vagy egyéb hasonló – megbízható – szervezet honlapján tartózkodnak.
Másik fontos újdonság a helyesírás-ellenőrző, amely figyelmeztet, ha a szörföző elír egy keresési feltételt, vagy hibát vét blogja frissítése közben.
Szintén nagy segítség az úgynevezett session visszaállító rendszer, amely lehetővé teszi, hogy a netezők visszaállítsák azokat a füleket, amelyeket véletlenül becsuktak, illetve amely rendszerösszeomlás után visszatölti az éppen letöltött weboldalakat.
Emellett fejlesztették az RSS-szolgáltatást, a keresőmodulokat, illetve a különböző beépülő alprogramok kezelését.
Schroepfer szerint a Firefox 2.0 fejlesztése 2006 júniusában kezdődött, s csupán véletlennek tekinthető, hogy az Internet Explorer 7-es verziójának megjelenéséhez ennyire közel fejezték be a munkát.
„A megjelenést nem időzítettük pontos dátumra” – tette hozzá az igazgató. Schroepfer elmondta, hogy az új böngészőt a web 2.0 követelményeit szem előtt tartva fejlesztették.
A nyílt forráskódú szoftver elkészítéséhez felbecsülhetetlen segítséget nyújtottak a lelkes önkéntesek. Ennek köszönhetően megjelenésekor a Firefox 2.0 36 nyelven lesz elérhető, szemben a csupán angolul kiadott Internet Explorerrel.