szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Wikipedia segítségével a Technion kutatóintézet tudósai olyan metódust fejlesztettek ki, mellyel a számítógépeket „okosabb működésre” bírhatják, az emberek gondolkodásához hasonló józan ésszel és az összefüggések meglátásának képességével ruházva fel azokat.

A Wikipedia "súg" majd
az intelligens gépeknek
© Wikipedia
Az Technion-Israel technológiai intézet, rájött hogyan ruházhatóak fel a gépek enciklopédikus tudással, mellyel azok hatékonyabban segíthetik az emberek munkáját. Az új módszer segíthet a hatékonyabb spamszűrésben, a webes keresésben, de akár a szoftverek kezelésének, feladatvégzésének finomításában is – állítják Jevgenij Gabrilovics és Shaul Markovics a Technion számítástechnika-tudományi fakultásának kutatói. Felfedezésüket jövő héten az indiai Hyderabad városában mutatják be a huszadik Nemzetközi Mesterséges Intelligencia konferencián – írja a Physorg.com

A kiötlött alkalmazás lényege, hogy segít a begépelt szavak és mondatrészek értelmezésében, melyhez az angol nyelvű Wikipedia több mint 1 millió szócikkét hívja segítségül, s így a gép már nem mint szavakkal, hanem mint jelentéstartalommal bíró szóösszetételekkel, mondatrészekkel dolgozik. A Wikipediára épülő koncepció lényege, hogy „háttértudásként” segíti a gépet, hogy az például a legoptimálisabb keresési találatokkal támogassa az embert a munkájában. 

"A gépek számára átadható mélyebb tudás régen a mesterséges intelligencia-kutatás homlokterében van" – mondja Markovics. „Az emberek jelentős háttértudást használnak fel” egy szöveg megértéséhez „de eddig nem sikerült módot találni rá, hogy ezt a háttértudást számítógépek számára is elérhetővé tegyük” – teszi hozzá. 

A legtöbb keresőmotor és levélszűrő ugyanis azért tűnik intelligensnek, mert azt figyeli, bizonyos szavak milyen gyakran jelennek meg két levélben – magyarázza Markovics. „Ami mindenképp közös ezekben az alkalmazásokban, hogy a kereső és szűrő feladatokat anélkül  végzik el, hogy értenék a szöveget. Úgy kezelik a szöveget, mint szavak gyűjteményét, de nem értik a szavak jelentését.” 

"Éppen ez a sekélyes megértés, melynek nyomán az email szűrő az összes levelet tiltja melyekben szerepel a vitamin szó, de átengedi a „B12” szót tartalmazó küldeményeket. A programnak ugyanis a B12 egy jelentés nélküli kifejezés, melyet sosem látott azelőtt, de az ember számára azonnal világos hogy ez is egy vitamin” – magyarázza a kutató. 

Az új metódussal, mely a Wikipedia tudásanyagát használja, a spam szűrő megérti, hogy a B12 és a vitamin között szoros logikai összefüggés van, így a vízben oldódó vitamin nevét tartalmazó levelet helyesen, levélszemétként kezeli a jövőben. 

Más megközelítésben, egy nagyobb szövegtest alapján, melynek a témája Szaddám Huszein és a tömegpusztító fegyverek – de nem tartalmazza az iraki háború és az Egyesült Államok szenátusa kifejezéseket – az új alkalmazás révén mégis tudja kötni a kettőt egymáshoz. 

A fejlesztés segítségével ráadásul a kétértelmű kifejezések kontextuális értelmét is meglelheti a gép, így például, hogy az egér szó esetében a gép kurzorát irányító hardverről vagy a rágcsálóról esik éppen szó. Ennek különös jelentőssége lehet a fordított szövegek esetében – mondja Markovics. 

A Technion fejlesztői remélik, hogy a közeljövőben a Wikipedia szócikkekben fellelhető linkeken fellelhető információk hozzáadásával tovább bővíthetik a „gépi tudást”. Szabadalmuk reményeik szerint a közeljövőben a titkosszolgálatok mellett a keresőcégek és egyéb informatikai vállalkozások számára is érdekes, s nem utolsó sorban eladható lesz.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A Wikipedia és a Yahoo! együttműködése

Az ismert keresőmotor különleges szolgáltatással bővül. A jövőben a felhasználók az internetezők által szerkesztett Wikipedia online enciklopédia tartalmához is hozzáférhetnek a portálon keresztül.

Média

Wikipedia: Össznépi kezdeményezés

Az olvasók által is szerkeszthető internetes lexikon, a Wikipedia dinamikus fejlődése az internetpiac nagyágyúinak figyelmét is felkeltette.

hvg.hu Tech

Vírusra mutatott a Wikipedia egyik oldala

Az ingyenes, internetezők által szerkesztett adatbázis német verziójába számítógépes kalózok olyan linket illesztettek, amely a Blaster nevű vírus ellen ígér védelmet, ám valójában nem más, mint egy rosszindulatú kód.

MTI Világ

Riválist kap a Wikipedia

Rivális enciklopédiát indít be a Wikipedia, a legnagyobb és legnépszerűbb internetes lexikon egyik alapítója, mert több "profizmust" szeretne látni az ismeretterjesztés eme új lehetőségében.