"Ez ideig nem kaptunk ilyesmiről megerősítést" - mondta Liu Csien-csao (Liu Jianchao) szóvivő, amikor erről az állítólagos kísérletről kérdezték pekingi sajtóértekezletén. Hozzátette, Kína nem szándékozik űrfegyverkezési versenybe bocsátkozni.
Amerikai hírszerző szolgálatok jelezték a múlt héten egy ilyen kínai kísérlet megtörténtét. Először az Aviation Week című hetilap közölt róla információt, majd a Fehér Ház egy magas rangú illetékese is megerősítette, hogy az amerikai hírszerzés észlelt egy ilyen kínai kísérletet. A fehér házi illetékes közlése szerint egy kiszolgált kínai meteorológiai műholdat semmisítettek meg január 11-én egy kínai ballisztikus rakétával, illetve az arra szerelt robbanófejjel 800 kilométerrel a Föld felett. Amerikai, japán, ausztráliai és dél-koreai illetékesek aggodalmuknak adtak kifejezést az amerikai hírszerzés által jelzett kínai kísérlet miatt.
Mind ez idáig csak az Egyesült Államok és a volt Szovjetunió mutatkozott képesnek arra, hogy az űrben semmisítsen meg tárgyakat. Megfigyelők úgy vélik, ha bebizonyosodik, hogy Kína is bejutott ebbe a zárt klubba, az óhatatlanul óriási vitát vált ki a világűr militarizálásának kérdéséről.
Egy októberben publikált fehér könyv lapjain Kína megerősítette azt a szándékát, hogy hasznosítani kívánja a világűrt békés célokra, s egyúttal lebegtette azt az eshetőséget is, hogy "stratégiai célok szolgálatába is állíthatja űriparának fejlesztését gazdasági, tudományos, technológiai és nemzetvédelmi potenciáljának növelése végett".