szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A gerincvelő nem egyszerűen csak végrehajtja az agy utasításait, hanem az agyhoz hasonlóan önállóan működik, az egyes idegszálak aktivitásában ugyanis ugyanaz a rendszertelenség észlelhető meg, mint az agyi idegsejteknél - figyelték meg dán és litván neurológusok.

A dán J. Hounsgaard professzor, R. W. Berg frissen doktorált neurológus és a litván dr. A. Alaburda felnőtt teknőcök gerincvelőjében található motorikus idegszálak tüzelési és gátlási mintáit figyelték, és a várakozással ellentétben nem periodikus, hanem véletlenszerű jelsorozatokat láttak - írták a kutatók a Science című amerikai tudományos folyóiratban.
 
Az eddig általánosan elfogadott hipotézis szerint a motorikus idegek mechanikusan engedelmeskednek, működésükben nincs semmi véletlenszerű. A valóságban viszont még a pontosan azonos lábmozdulatok során sem ismétlődött meg az idegszálak aktivitási mintája.
 
A felfedezés tükrében újra kell gondolni, hogy a gerincvelőben összefutó sok ezer idegszál hogyan irányítja az izmokat, és az egész bonyolult rendszer együttműködése során hogyan jön létre a mozdulat. A megfigyelések arra utalnak, hogy a gerincvelő idegsejtjeinek belső rendszere az agykéreg szerkezetéhez hasonló - olvasható a koppenhágai egyetem által kiadott sajtóközleményben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

"Megfoltozható" a sérült gerincvelő?

Ganglionokkal végzett amerikai kísérletek eredményei adhatnak reményt a gerincvelő-sérülteknek. Az "épített idegszövet" hasonlít a sérülés előtti gerincvelő-állományhoz.