szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Holland, olasz és belga tudósok újfajta generátorokat próbálnak ki, hogy hatékonyabbá és olcsóbbá tegyék a szélenergia kihasználását - jelentette kedden a De Standaard című belga napilap.

Az ötlet hátterében az áll, hogy az erőművek számára ideálisan hasznosítható széltípus általában körülbelül egy kilométeres magasságban fújdogál a talaj felett, energiává alakítása ott kiszámíthatóbb és megbízhatóbb lenne, és Moritz Diehl belga professzor szerint néhány év múlva már a költségek sem rúgnak nagyobbra a hagyományos erőműtípusokéinál.
 
Az áram generátorok közvetítésével jutna el a földre. Szóba jöhetnek a szélben forgó vagy előre-hátra mozgó vagy jobbra-balra táncoló lapátokkal működő erőműtípusok.
 
Meg kell azonban még oldani a turbinák levegőbe juttatásának és irányításának problémáját: a három ország tudóscsoportja három különböző megoldással kísérletezik, és Diehl szerint sikerre egy ezekből ötvözött közös koncepció vezethet. A professzor szerint akár már két év múlva feltűnhetnek a levegőben az első lebegő szélerőművek.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Kísérleti bioerőművet építenek Gyöngyösön

Fásszárú energianövénnyel fűtött kísérleti bioerőmű építését kezdik meg az idén a gyöngyösi Károly Róbert Főiskolán - tájékoztatott Magda Sándor, az intézmény rektora.

MTI Világ

Műszaki hiba miatt leállt egy orosz atomerőmű

Műszaki hiba miatt automatikusan leállt az oroszországi Balakovszkaja atomerőmű reaktora, amelyet azonban várhatóan még kedden újraindítanak - közölte kedden az erőmű főmérnöke.

Gazdaság

Az energiafüggőséget nem egy új atomerőmű oldja meg

Az Energia Klub szerint egy új atomerőmű megépítése súlyos gazdasági és környezeti károkat okoz – áll a szervezet közleményében, amely Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója, volt miniszteri biztos véleményére reagált.