szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A baktériumok mintegy tranziútként használják a gombák földalatti fonalait - bizonyították be most első ízben német mikrobiológusok.

A gombák igen nagy biomassza-termelők, földalatti fonalaik a világ egyik legnagyobb hálózatát alkotják. A Die Welt című német napilap ismertette a lipcsei Helmholtz Környezetkutatási Központ tudósainak vizsgálatát, amely a jelek szerint igazolja, hogy a gombák gyökérzete sokkal nagyobb szerepet játszik a baktériumok elterjedésében, mint ahogy eddig feltételezték.
   
A vizsgálatok segíthetnek abban, hogy a jövőben baktériumok segítségével könnyebben tudjanak szanálni fertőzött területeket, leépíteni a káros anyagokat. A levegő és a nedvesség hiánya ugyanis a talajban gátat szab a baktériumok terjedésének, ez pedig akadályozza a szennyező anyagok leépítését.
   
"A baktérium számára a káros anyag nem számít annak, a szénkötést szétszedve jut energiához és azokhoz az anyagokhoz, amelyek éltetik"- mutatott rá Lukas Wick mikrobiológus. Ez azt jelenti, hogy az emberi szervezetet gyöngíteni képes baktériumok más esetben szövetségesei az embernek. Ehhez viszont a "táplálék" közelébe kell kerülniük, vagyis bizonyos káros anyagok azért vannak még mindig a talajban, mert egyszerűen nem jutnak oda a baktériumok - mondta a tudós.
   
A laboratóriumban a kutatók kimutatták, hogy a baktériumok a gombafonalak mentén közlekednek a talajban. A kísérletek során a mikrobáknak több talajrétegen is át kellett küzdeniük magukat, hogy eljussanak a táplálékhoz, a fenantren nevű anyaghoz. Ez úgynevezett policiklikus aromás szénhidrogén, egy rendkívül elterjedt szennyező anyag, amely a kipufogógáztól a benzinkutakig, a cigarettafüsttől az erdőtüzekig szinte mindenhol megtalálható.
   
"Tudatosan arra törekedtünk, hogy a baktériumok a nehézségi erővel szemben haladjanak felfelé, nehogy azt mondják: némi vízzel egyszerűen "lemostuk" a mikrobákat."- magyarázta Wick a kísérlet felépítését. Felfelé viszont csak ott voltak képesek haladni a baktériumok, ahol egy gombafonál húzódott. Egy kontrollvizsgálat során a baktériumok fonál nélkül képtelenek voltak feljebb jutni.
   
A kísérletnél alkalmazott baktériumok képesek "bemérni", hol nagyobb a célvegyület koncentrációja, és abba az irányba haladnak - írta a Die Welt online kiadásában. Hozzáfűzte: további kísérletek kellenek ahhoz, hogy a talajban lezajló folyamatokat alaposabban kiismerjék a kutatók.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Egy tejsav baktérium hatása vetekszik a morfiuméval

A tejsav baktériumok közül az egyik hatása vetekszik a morfiuméval - állapították meg francia kutatók a probiotikus tejsav-baktérium, a lactobacillus acidophilus NCFM emberi bélben kifejtett hatását vizsgálva.

hvg.hu Tech

Fémszörnyekké változtatja az embereket egy új baktérium

Egy önmagát dokumentumfilmként aposztrofáló alkotás kering az interneten, amelyen orvosok, röntgenfelvételek és a felismerhetetlenségig eltorzult emberek láthatóak. Aggodalomra azonban nincs ok, a fémnövesztő vírus csupán egy ügyes dokumentarista sci-fi.

hvg.hu Plázs

Baktérium felel az érbetegségekért?

Úgy tűnik, hogy egy, a gyomorfekéllyel és a gyomorrákkal kapcsolatba hozható baktérium okozta fertőzés növeli a keringési rendellenességek, azaz az érbetegségek kialakulásának a kockázatát is, állítja egy olasz kutatók által végzett elemzés.

MTI Plázs

A baktériumok állatkertje a bőrünk

Egy különleges eljárással felderítették, hogy az emberi bőr csaknem 200 baktériumfajtának ad otthont: egy részük állandó társ, másik részük csupán átutazó.

MTI Plázs

Egy kilogramm baktérium él a beleinkben

Az emberi belek becslések szerint körülbelül száz milliárd baktériumot tartalmaznak, tízszer annyit, ahány sejtje van az emberi testnek. Súlyuk egy kilogramm lehet, és több mint 500 különböző fajhoz tartoznak - jelentette ki