Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A spanyol fennhatóság alá tartozó Kanári-szigetek El Hierro nevű legkisebb földdarabjának energiaigényeit rövidesen száz százalékban megújuló forrásokból fedezik majd.
A szélfarm táplálja a vízierőműveket © sxc.hu |
„El Hierro lesz az első sziget a világon, amelyet teljes mértékben megújuló energiaforrások látnak majd el” – áll a spanyol ipari minisztérium közleményében. A dokumentum nem tér ki arra, hogy pontosan milyen ütemezéssel kívánják megvalósítani az úttörő tervet.
A szigeten két területet kerítenek el a tengeri vízierőművek kiszolgálására, emellett egy szélfarmot és egy pumparendszert telepítenek majd.
„Az elosztórendszerbe érkező energia nagy részét a 10 megawatt teljesítményű vízierőmű szolgáltatja majd” – áll a minisztérium közleményében.
A szélerőművekkel működtetik majd a pumparendszert, amely a vízierőművek folyamatos ellátását biztosítják majd. A szélkerek által termelt fennmaradó energiával két üzemet látnak majd el, amelyek a tengervíz sótalanítását végzik.
A 10 500 lakosú szigeten vészhelyzetek esetére megtartják a jelenlegi, gázolajjal üzemelő erőművet.
„Ezzel a rendszerrel egy időszakosan üzemelő energiaforrást irányított, bármikor elérhető áramellátássá változtat” – írta a minisztérium a közleményében az 54,3 millió euró értékű beruházási tervről, amely évi mintegy 18 700 tonnával csökkentené a sziget szén-dioxid kibocsátását.
Joan Clos spanzol belügyminiszter hozzátette, a kormány hamarosan ösztönző jellegű programokat indít majd, hogy támogassa a szélfarmok szélesebb körű használatát.
Spanyolország – ahol az energiapiacot 1998-ban liberalizálták, Németország mögött a második Európában a telepített szélfarmok összteljesítményét illetően. Míg a német szélerőművek 14 000 megawatt energiát szolgáltattak 2004 decemberében, addig a spanyoloknál ez az érték 8155 megawatt volt.
Az Európai Unió nemrégiben kifejezte abbéli igényét, hogy 2010-re az energiatermelés legalább húsz százalékának megújuló forrásból kell származnia. Ugyanezt az arányt Japán esetében három százalékra becsülik két év múlva.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.