Az Arktisz-2007 expedíció keretében a Mir-1-et és a Mir-2-őt egy-egy kutatóval a fedélzetén a Fjodorov akadémikus nevű atommeghajtású jégtörőről bocsátották vízbe mintegy 80 kilométerre a Ferenc József-földtől északra. Mindkettő 1311 méter mélyre merült le a Barents-tengeren. A tengervíz hőmérséklete a merülés helyszínén mínusz 1 Celsius-fok volt.
"Most első ízben merült mini-tengeralattjáró a sarki jég alá, és bebizonyította, hogy ez lehetséges" - mondta Anataloj Szagalevics, aki a Mir 1-en tartózkodott.
"Ezeket a próbamerüléseket nem terveztük be előre, de úgy döntöttünk, mégis végrehajtjuk, hogy mindent kétszer is kipróbáljunk" - közölte Artur Cselingarov, az expedíció vezetője.
A következő, az Északi-sark alatt 4200 méter mélyre tervezett merülést várhatóan kedden hajtják végre. Az északi-sarki jégrétegnek a globális felmelegedés kiváltotta vékonyodásával megindult a verseny az Északi-sark alatt rejtőző természeti erőforrások birtoklásáért.
A Fjodorov jégtörő vágja ki az utat a jégrétegen át a mini-tengeralattjárók számára, amelyek a kutatásokhoz mintákat gyűjtenek a tengerfenéken. A kutatók zászlót is kitűznek az Északi-sark alatt, jelképesen Oroszország birtokába véve a területet. Elhelyeznek egy tokot is a jövő generációknak szóló üzenettel.
Szovjet és amerikai tengeralattjárók gyakran hajóztak az északi sarki jég alatt, de soha nem érték el a mintegy 4000 méter mélyen lévő tengerfeneket.
A nemzetközi jog értelmében az Északi-sarkkörön belül területtel rendelkező öt ország - Oroszország, az Egyesült Államok, Kanada, Norvégia, Grönland révén Dánia - 200 mérföldes (320 kilométeres) gazdasági övezettel rendelkezik a parti tengeren.
Oroszország 2001 óta szélesebb, egészen az Északi-sarkig kiterjedő sávra tart igényt, arra hivatkozva, hogy az északi-sarki tengerfenék és Szibéria ugyanazon a kontinentális talapzaton nyugszik.
Orosz mini-tengeralattjárók az Északi-sark jege alatt
Kísérleti merülést végzett vasárnap az északi-sarki vizeken a Mir-1 és a Mir-2 orosz mini-tengeralattjáró, amelyekkel elsőként terveznek lemerülni a tenger fenekére az Északi-sark alatt - közölte Vlagyimir Sztrugackij, a sarkkutatók szövetségének alelnöke.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Érvénytelen népszavazásra hivatkozik Orbán Viktor, amikor a Pride elutasítottságáról beszél
Még több százezer szavazatra lett volna szükség ahhoz, hogy érvényes legyen a 2022-es referendum, mégis ezt tekinti a kormány a népakarat megnyilvánulásának.
Az aszállyal a kormány se tud mit kezdeni: jelentősen drágult a HVG bevásárlókosara júniusban
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Annyira alacsony a Duna vízállása, hogy figyelmeztetést adott ki a rendőrség
Alkotmánybírósághoz fordul az Országos Bírói Tanács az igazságügyi törvények miatt
Tizenhárom év börtönre ítéltek Oroszországban egy volt védelmi miniszterhelyettest
Timur Ivanovot a bíróság különösen nagy értékű sikkasztásban, valamint bűnszövetkezetben elkövetett, ugyancsak különösen nagy értékű pénzmosásban találta bűnösnek.
Szeretettel Brüsszelből: több mint egy éve kormány nélkül Európa fővárosa
Szertefoszlik Orbán legyőzhetetlenségének mítosza
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.
Várkonyi Andrea: A fanyalgóknak és a kötekedőknek azt kellene látniuk, hogy mi legalább segítünk
„Ne hagyja magát!” – Orbán Viktor támogatásáról biztosította a Csík Zenekar énekesnőjét
A Quimby azt kéri a Pride után, hogy minden szervező szóljon nekik, mielőtt rendezvényeken használnák a zenéiket
Megöltek egy nőt Bácsalmáson
A tettes a korábbi élettársa volt, aki a támadás folyamán életveszélyesen megsebesítette a közös gyereküket, majd magával is végzett.