szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Még a Blair-kormány kezdeti időszakában sem védték a brit nukleáris bombákat bicklizárnál bonyolultabb biztonsági mechanizmusok - értesült a BBC Newsnight műsorának szerkesztősége.

Ennyi is elég lehetett volna a világégéshez
© bbc.com
Amerikában a PAL (Permissive Action Link) védelmi rendszereket a hatvanas években vezették be Kennedy elnök utasítására. Csak akkor lehetett feloldani őket, ha zárukba a megfelelő nyitókódot táplálták be a vezérkari főnökök. Egyes silókban duplakulcsos megoldást is alkalmaztak, amelyhez egyidejűleg két embernek kellett az irányítópanelnél jelen lennie; ilyen megoldások nemcsak Amerikában, hanem Oroszországban is léteztek.

Korabeli dokumentumok szerint a brit katonaságnak már 1966-ban javasolták, hogy lássák el PAL-védelemmel az ország nukleáris fegyvereit. Sem a légierő, sem pedig a haditengerészet nem tett különösebb lépéseket ennek megvalósítására, indoklásuk szerint a vezető pozícióban lévő katonatisztek semmilyen vészhelyzet esetén nem lennének képesek parancsaik ellenére cselekedni. A RAF brit légierő védelem nélküli bombáit légibázisokon tárolták 1998-as bevonásukig.

A BBC Newsnight című műsora Brian Burnellt, a brit nukleáris fegyverek történetének kutatóját kérte fel egy tényfeltáró műsor elkészítésére. A szerkesztőség értesülései szerint Kemble-ben, a Bristol Aero gyűjteményben található még a WE 177 jelzésű nukleáris bomba egyik gyakorlóverziója. Ezzel a korabeli bombázócsapatok végeztek gyakorlatokat, mivel minden tekintetben megegyezett az élesített bombákkal, leszámítva, hogy nem volt benne nukleáris töltet.

A szerkesztőség ezen a múzeumi gyakorlófegyveren tesztelte, mennyire lehetett könnyű "feltörni" egy védtelen nukleáris bombát. A fegyver élesítéséhez elegendő annyi, hogy csavarhúzóval vagy akár egy pénzérmével eltávolítják a bomba külső felületén elhelyezett, két csavarral rögzített fedőlemezt. Ennek belsejében található az élesítőmechanizmus, amelyet gyakorlatilag biciklizárkulccsal is aktiválni lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Teherán szerint nem változik Irán nukleáris politikája

Nem változik Irán nukleáris politikája atomügyekben illetékes főtárgyalójának lemondása után - jelentette ki vasárnap Mohammad Ali Hoszeini, az iráni külügyminisztérium szóvivője, tagadva azokat a nemzetközi médiában megjelent találgatásokat, amelyek szerint Ali Laridzsáni és Mahmúd Ahmadinezsád államfő vitája állna a főtárgyaló távozásának hátterében.

MTI Világ

Izrael nukleáris anyagot "lopott ki" Szíriából?

Vasárnapi brit lapértesülés szerint izraeli kommandósok észak-koreai nukleáris anyagot ragadtak el egy titkos szíriai katonai támaszpontról, amelyen még a szeptember 6-i légicsapás előtt ütöttek rajta.

MTI Világ

Pakisztán: biztonságban vannak a nukleáris fegyverek

A pakisztáni nukleáris fegyverek biztonságban vannak és nem áll fenn annak veszélye, hogy az afganisztáni tálibok vagy az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózathoz kötődő harcosok megkaparintsák őket - közölte az iszlámábádi külügyminisztérium szóvivője.

MTI Világ

Az amerikai nukleáris szakértők elhagyták Észak-Koreát

Visszatértek szombaton Szöulba azok az amerikai nukleáris szakértők, akik öt napon át a helyszínen tanulmányozták, hogy Észak-Korea milyen módon készül felszámolni atomprogramját, amint arra kötelezettséget vállalt ez év végéig.