Munkában a "rendszerfejlesztő informatikusok" © sxc.hu |
A valós online forgalomra épülő tesztek szerint az új módszer 4-25 százalékkal javította a szolgáltatás hatékonyságát. Craig Tovey, a Georgia Tech egyetem H. Milton Stewart Ipari és Rendszermérnöki iskolájának professzora a University of Oxfordon tevékenykedő kollégájával, Sunil Nakranival együtt tanulmányozta a méhek viselkedését, s arra jutottak, hogy a méheknek és az internetes forgalomnak is kísértetiesen hasonlóak a hatékonysági korlátai.
Ennek bizonyítására létrehoztak egy virtuális „táncteret”, ahol a hálózatba kapcsolt szerverek terhelési adatait kezdték vizsgálni. Amikor valamelyik weboldalt kiszolgáló számítógép lekérési utasítást kap egy felhasználótól, a szerverek közti tánctéren megjelenik egy belső „hirdetés”, amelynek feladata, hogy megtalálja az éppen igénybe vehető gépeket.
A hirdetés attól függően marad érvényben, hogy mekkora az adott weboldal iránti kereslet, illetve hogy mekkora bevételt generálhatnak az oldalt nézegető felhasználók. Minél hosszabb ideig marad kint a tánctéren egy ilyen hirdetés, a rendszer annál több számítási kapacitást különít el az adott honlap kiszolgálására.
A kutatásról bővebben a Bioinspiration and Biomimetics című szaklap szolgáltat információkat.