szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió több mint tízmilliárd dollárt ruházna be a Földközi-tenger déli partvidékén húzódó napenergiaerőmű-hálózatba, amely Európa áramigényének hatodát fedezhetné.

A naperőművek a Földközi-tenger
déli partvidékén állnának
© Shiri Zsuzsa
A Guardian értesülései szerint a partvidéken felállított generátorokat ezernyi óriási tükörrel vennék körül, hogy maximálisan kihasználják a napsütéses órákat, majd az így termelt áramot egy tengeralatti kábelen vezetnék át Európába, ahol az EU-tagállamok energiaszükségeleteit fedeznék vele.

Ezen a módon több milliárd watt energia termelésére van lehetőség, amellyel Európa igényeinek hatodát lehetne fedezni, miközben jelentősen csökkenthető az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása. További pozitívum, hogy a generátor-állomásoknál egyúttal a tengervíz sótalanítása is megtörténhetne, így a sivatagos országok népességének állandó édesvízellátást lehetne biztosítani.

Múlt héten a jordán Hasszán bin Talal herceg ismertette a Desertec nevű rendszer terveit az Európai Parlamentben.

„Összefogásra van szükség a sivatagos országok, a magas energiaszükségletű nemzetek, illetve a technológia terén élenjáró országok között” – mondta a herceg az EP-képviselőknek.

A projektet a Trans-Mediterranean Renewable Energy Corporation nevű tömörülés fejleszti, amelyet többek között európai, marokkói, algériai, líbiai, jordániai és további afrikai és közel-keleti országok mérnökei és politikusai támogatnak.

A megfelelő technológia kifejlesztéséhez és a prototípus-generátorok megépítéséhez szükséges kezdőtőkét az EU állná, majd ezután bankok és egyéb pénzintézetek, valamint az egyes országok kormányai vennék át a fejlesztési programot, amely több mint 400 millió dollárba kerülne a következő három évtizedben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Prizma

Napenergiával a Föld körül

Üzemanyag nélkül körberepülni a Földet - ez a célja a svájci Solar Impulse programnak, amelyet Bertrand Piccard...

euractiv.hu Tech

Interaktív európai napenergia-térképet indítottak

Az Európai Bizottság interaktív napenergia-térképet dolgozott ki, amelynek segítségével bármely európai földrajzi helyről megállapítható, hogy mennyi napenergia-lehetőséget rejt magában. A térkép jól szolgálhatja azt, hogy a tagországok energiaszükségletük egy részét új forrásokból szerezzék be.

MTI Tech

Németország a világ legfőbb napenergia-termelője

Miközben a németek milliói menekülnek szabadságra a nyirkos és sötét hazájukból a mediterrán napra, a világ napenergia-termelésének 55 százaléka azokból a napelem-panelekből származik, amelyeket hazájukban a Balti-tenger és a Fekete-erdő között állítottak fel.

MTI Tech

Versenyképessé válhat a napenergia ára

A napenergiából nyert villamosáram ára a maihoz képest kilowattóránként 15-20 eurócenttel, egyharmadára fog csökkenni 15-20 éven belül - állítja egy az Európai Unió megrendelésére készült tanulmány.

MTI Ingatlanmenedzser

Napenergiával fűtenek a felújított panelben

Napenergiával fűtött társasházat adtak át a főváros XVIII. kerületében, az Alacska lakótelepen szerdán; az ötven lakásos társasház fűtéséről és melegvíz-ellátásáról is az újonnan felszerelt napkollektorok gondoskodnak.

hvg.hu Tech

Olcsóbb a napenergia, mint a szén egy új fejlesztésnek köszönhetően

A Nanosolar nevű, 2002-ben alapított cég olyan áttörést ért el, amelynek felhasználásával a korábbi 3 dollárról 30 centre esett le egy wattnyi napenergia előállításának a költsége. Ezzel a világtörténelemben először lehetővé teszi, hogy a széntüzelésnél olcsóbban állítsunk elő napenergiát.

euractiv.hu Tech

Az EU-polgár napenergiát akar

Az EU polgárok mintegy 80 százaléka támogatja a megújuló energiaforrások használatát a drága olaj- és gázimport helyett Az atomenergiát a válaszadók 12 százaléka preferálja – áll az Eurobarometer felmérésében.

Bari Máriusz Tech

Napenergiából élne a legmelegebb ausztrál város

A tervek szerint 2010-től várhatóan csak napenergia hasznosításával állítanának elő elektromos áramot az ausztrál Cloncurry-ben. A város rekordtartó, ott mérték a földrész legmelegebb, 53 Celsius fokos napi hőmérsékletét.

MTI Tech

Gigawattos naperőművek épülnek Kaliforniában

Kaliforniában építik meg a világ két legnagyobb naperőművét – állapodott meg az illetékes állami bizottság (California Public Utilities Commission) és a Stirling Energy System vállalat.