szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Többféle hatást ötvöző nem-halálos fegyvert fejlesztenek a pennsylvaniai Applied Research Laboratoryban. Az intézet hangsúlyozza, a médiába eljutó hírek ellenére számos fegyver nem jut tovább a kísérleti fázisnál, kutatási adatok pedig csak elvétve akadnak.

Sheriff: hanggal, fénnyel,
fájdalommal támad
© wired.com
Hang- és fényhatásokkal támadó nem-halálos fegyvert fejleszt a pennsylvaniai ARL (Applied Research Laboratory), nyilatkozta Nicholas C. Nicholas, a labor főkutatója a Directed Energy and Non-Lethal Weapons 2007 konferencián. Az ún. DSLAD (Distributed Sound and Light Array Debilitator) nevű fegyvert a labor jövő év első felében fogják tesztelni és azt vizsgálják, a zavaró hangok és fényhatások ötvözése harcképtelenné tudja-e tenni a megcélzott tesztalanyokat. A remények szerint egyensúlyvesztést, szédülést és hányingert tapasztalhatnak az emberi kísérletek során.

Az ARL kutatása azért számít különlegesnek, mivel a legtöbb nem-halálos fegyver tesztjét nem embereken tesztelik, így pontos hatásmechanizmust sem lehet felmutatni. A labor ezt a hangfegyverekkel kapcsolatban akarja először megvalósítani, azt tesztelnék, hogy 130 decibelen működő hangfegyvereknek van-e puszta hangerejükön kívül más zavaró hatásuk. Nicholas azt nyilatkozta a Wired magazinnak, hogy a decibelérték növelésével egyre kevesebb tesztadat elérhető, a teszteléshez használt jelenlegi standardok pedig nem mérvadóak.

A készítendő mérési eredmények vélhetően közelebb hozzák a megvalósuláshoz a Sheriff projektet is (képünkön). A Védelmi Minisztérium által fejlesztett kompakt rendszer ötvözné a hang- és a fájdalomsugár, valamint egy vakító lézerfegyver hatásait, de 2006-os sajtóvisszhangja óta gyakorlatilag nem is szerepelt többet a nem-halálos fegyverekkel kapcsolatos híradásokban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A zöld technológia és a nanotudomány éve volt 2007

Az elmúlt esztendőben előretörtek a környezetbarát, fenntartható technológiák, s létezik már módszer, amelynek segítségével olcsóbban lehet napelemekkel energiát előállítani, mint széntüzelésű erőműben. Természetesen a tudomány és technika egyéb területein sem állt le a fejlődés. Összeállításunkban megnézzük, melyek voltak az idei év legérdekesebb fejlesztései, találmányai és felfedezései.

Bari Máriusz Tech

Készül az olcsóbb fájdalomsugár

Újabb részletek láttak napvilágot az "aktív visszatartó rendszernek" nevezett fájdalomsugárról, többek között kiderült azt is, hogy biztonsági rés is került hozzá: azonosítóval rendelkező emberek útjából ugyanis eltér a fegyver.