Gravitációval működik a környezetbarát lámpa, áram nélkül

Az elkövetkező években akár áram nélkül működő lámpákkal is világíthatunk otthonunkban, veti fel az ötletet Clay Moulton építész, akinek Gravia fantázianevű lámpája egyre nagyobb port kavar a tervezőfórumokon.

  • Bari Máriusz Bari Máriusz
Gravitációval működik a környezetbarát lámpa, áram nélkül


A Gravia külsőre körülbelül 120 centiméter magas akriloszlop, különlegessége, hogy működéséhez gravitációt használ, áram nem kell hozzá. A lámpa izzók helyett nagy teljesítményű LEDekkel világít, amelyek az egész oszlopból óriási világítótestet varázsolnak.

A LEDek működéséhez szükséges energiát a lámpában lassan leereszkedő nagytömegű súly generálja; a folyamat egy forgórészt pörget meg, a keletkező energia pedig 10 darab LEDet világít meg, amik az oszlopban elhelyezett lencsékbe sugározzák fényüket, és így szórt fényt hoznak létre. A lámpa 600-800 lumen erősségű, azaz egy 40 wattos izzóval egyenértékű fényt tud adni négy órán át, működése teljesen zajtalan.

"A Gravia működése kicsivel komplikáltabb egy villanykapcsoló megnyomásánál, de hosszú távon ugyanolyan rutinná nőheti ki magát, mint amilyen a falióra felhúzása vagy a reggeli kávézás" - mondta a feltaláló. A négy óra elmúltával ugyanis a súlyokat újra fel kell húzni a szerkezet tetejére. Moulton becslései szerint az óra napi nyolc órás folyamatos használat esetén is több mint 200 évig képes működni. A lámpa 10-15 év múlva ráadásul az akril öregedésével párhuzamosan elkezdi változtatni a színét, a LEDek természetellenes kékjét pedig sárgává festi.
Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen

Elektronikus nyomkövetőt kaphat az Orbán-kormánytól az, aki kimenne tüntetni egy Budapesten parádézó diktátor ellen

Már érthető, miért rendeltek 3000 darab új, kínainak tűnő nyomkövetős okosórát a hatóságok, miközben ennek csak alig több mint a harmada van használatban raboknál és bűnügyi felügyelet alatt állóknál. Az eszköz pontossága mellett az is kérdés, van-e jogalap távol tartani azokat, akiket veszélyesnek ítéltek a védett személyekre nézve.