szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy dél-amerikai békafajból készített gyógyszer akár ötven százalékkal is megnövelheti az inzulintermelést a kettes típusú cukorbetegek szervezetében.


Minél kisebb, annál öregebb
A nagy harlekinbéka Dél-Amerika és Trinidad tavaiban található meg, legtöbbször a víz alatt tartózkodik és csak szemeit emeli a vízfelszín fölé. Az éjszakai időszakokban aktív állatfaj arról ismert, hogy minél idősebb, annál kisebb - míg az ebihal 27 centiméteres is lehet, a kifejlett példányok kb. 4 - 7,5 centiméteresek.
A felnőttkori, más néven kettes típusú cukorbetegségben szenvedők millióinak jelenthet segítséget az Amazonas-medencében élő különleges állatfaj, a nagy harlekinbéka (Pseudis paradoxa). A dél-amerikai állatfaj nyálkás bőrében kutatók ugyanis olyan anyagot találtak, amely képes stimulálni az emberi szervezetben az inzulintermelést.

Az észak-ír University of Ulster és az arab UAEU egyetem közös kutatócsoportja úgy gondolja, a békából kinyert  pszeudin-2 nevű peptid mesterségesen előállított verziója ötven százalékkal is megnövelheti az inzulintermelést az emberi szervezetben. Az ebből előállított gyógyszerrel a cukorbetegek feltehetőleg sikeresen tudnák állapotukat kontrollálni akkor is, amikor diétájuk változtatása vagy az általuk szedett gyógyszerek már nem képesek segíteni.

Angliában létezik már hasonló jellegű gyógszer, amelyet az észak-amerikai viperagyík nyálából készítenek, ez azonban annál is hatásosabb lehet. Az ulsteri egyetem egyik kutatója, Yasser Abdel-Wahab úgy nyilatkozott, a peptidek kémiai felépítése hasonló az emlősökben található vércukorszabályozó vegyületekhez, az újonnan előállított pszeudin-2 pedig hatalmas segítséget jelenthet a kettes típusú cukorbetegség kezelésében, egyelőre azonban még nincsen olyan állapotban, hogy embereken is tesztelhessék.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!