szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Pénteken jelentette be a Google, hogy az eddig csak az Earth program kiegészítéseként szolgáló Sky csillagvizsgáló már böngészőkből is elérhető.


© NASA
A Google Sky értelemszerűen hasonlóan épül fel, mint a Google Maps és felhasználói felülete sem különbözik sokban attól. A Maps-hez hasonlóan keresőszavakkal kereshetünk rá az égi objektumokra - sajnos, míg a program kijelzi a deklinációt (DEC) és a rektaszcenciót (RA), ezen csillagászati koordináták pontos értékeivel nem lehet külön égitestekre keresni.

A láthatóan kezdeti fázisban lévő program érdekességét a csillagtérképen elhelyezhető extra látványrétegek jelentik, ezek mindegyikét különféle átlátszósággal lehet ráhelyezni az alaplátványra. A kozmikus mikrohullámú sugárzási, illetve az infravörös térkép azonban csak sajnos csak a nagyítás bizonyos szintjeinél bizonyul igazából hasznosnak, sokszor zavarja a láthatóságot. A program különböző objektumok vizsgálatát is felajánlja, a csillagképek megfigyelésénél jöhet jól a harmadik látványréteg, amely az égbolt egy korai térképét helyezi rá a képre. Az internetes fórumozók egyöntetű véleménye szerint míg a program gyermekbetegségei ellenére is hasznos tanulási segédeszköznek bizonyul, az elmúlt hónapos csillagászati felfedezései nem találhatóak meg benne, illetve Naprendszerünkben csak a nyolc bolygó és a Plútó található meg, nyoma sincs a másik két törpebolygónak, az Erisnek, illetve a Ceresnek sem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Halálcsillagot találtak az űrben

Először észlelték csillagászok azt, hogy egy fekete lyuk halálos energiasugarat bocsát ki magából, pontosan eltalálva galaktikus szomszédját. Hasonló csapások elpusztíthatják a bolygók légkörét, de egyúttal új csillagok születését is biztosíthatják. Ráadásul mindez biztonságos távolságra zajlik a Földtől.

MTI Tech

Hullócsillagzápor december közepén

Akinek a december 14. körüli éjszakákon nincsen jobb dolga, az kockáztasson meg egy pillantást az égboltra. Feltéve, hogy legalább félig derült lesz az idő, a csillagászok arra számítanak, hogy a Geminida-meteorraj záporaként óránként mintegy száz hullócsillag lesz látható.

MTI Tech

Rekord méretű csillagot fedeztek fel

A Földnél 37 milliószor nehezebb az a csillag, amelyet kanadai tudósok a Hubble teleszkóp és az európai déli csillagvizsgáló információiból mértek meg - jelentette a Der Spiegel című német hetilap internetes változata.

HavariaPress Tech

Csillagokat lát a Google

A Föld felszínének harmada, lakosságának pedig a fele "látszik" már a Google műholdképein - írja a Népszabadság.