szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Sok internetes szolgáltatásnál jelszó megadásával lehet csak...

Sok internetes szolgáltatásnál jelszó megadásával lehet csak hozzáférni a saját adatainkhoz és elvégezni bizonyos műveleteket. A biztonsági szakemberek sok értékes tanácsot adnak, például hogy mindenhol más jelszót használjunk, ezek ne a családtagjaink nevei, születési dátumai legyenek. A sok különböző jelszó tárolásához már ilyen-olyan programok is léteznek, amelyeket egy újabb, úgynevezett mester jelszóval védhetünk az illetéktelenektől. Kérdés persze, hogy ha megfogadjuk a tanácsokat és kitalálunk egy igazán kacifántos jelszót, az vajon mennyire lesz kitalálhatatlan a számítógépes bűnözők és robotprogramok számára.

Már beírás közben látjuk ahogy változik a jelszó erőssége

Ha nem is teljes biztonsággal, de sok szempont figyelembe vételével mérhetjük meg jelszavaink erősségét a The Password Meter oldalon. Ehhez csak be kell írni a jelszónak kitalált karaktersorozatot, és azonnal láthatjuk egy százalékos skálán, nehéz feladat elé állítottuk-e azt, aki esetleg meg akarja fejteni. Már a jelszó beírása közben is folyamatosan látszik az erősség, a számszerű értéken kívül egy színcsík is pirosból zöldre vált, ha már elég bonyolult a jelszó. Az alapvető követelmény, hogy legalább 8 karakter hosszú legyen és tartalmazzon számokat, jeleket, kis- és nagybetűket.

Részletes statisztikát kapunk a jelszó gyengéiről

A kigondolt jelszó beírása után nemcsak egyszerűen azt tudhatjuk meg, hogy az elég erős-e, hanem egy részletes statisztikát is kapunk. Ebben láthatjuk, hogy milyen tulajdonságai erősítik és melyek gyengítik a jelszavunkat. Ilyen gyengítő tényező például, ha ismétlődő karakterek vagy egymást követő számok, illetve betűk vannak benne.  Így például a „techline” jelszóként használva nagyon gyenge (6%), de a „Tech1line” már jónak számít (56%).  Ha igazán erős jelszót szeretnénk, akkor valóban minden értelmet nélkülöző karaktersorozatot kell használni. Ez például 100 százalékos:  „l5VrjB0<W)1y”. Persze az ilyen jelszavakat már elég nehéz megjegyezni, ha pedig leírjuk valahova, az megint egy újabb biztonsági kockázatot jelent.
A jelszóerősség-mérőt nemcsak weboldalon keresztül használhatjuk, letölthető az offline változata is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!