szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jövő zenészeinek már nem lesz szükségük hangszerre, mindössze a gondolataikra. Egy új fejlesztésnek köszönhetően ugyanis agyhullámaik segítségével csalhatnak elő melódiákat számítógépükből.

A BBC értesülései szernit a londoni Goldsmiths egyetem kutatói olyan technológiát fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi a gondolatok zenei hangokká való átalakítását.

A zenei agyszámítógép-csatlakozó (Brain Computer Interface for Music – BCIM) működéséhez egy fejre illesztett, úszósapkára hasonlító fejfedőben elhelyezett elektródahálóra van szükség.

Az elektródák érzékelik az agy elektromos impulzusait, amelyek a vezetékeken keresztül egy elektro-enkefalográfba jutnak el, amely elemzi a jeleket. A „zenész” egy képernyőt néz, amelyen különböző zenei hangok villannak fel. A rendszer működéséhez arra van szükség, hogy az alany arra a hangra gondoljon, amelyet meg szeretne szólaltatni. Amikor a képernyőn megjelenik az a hang, amelyikre gondolt, ez tudatalatti változást idéz elő az agyi aktivitásban, amit a komputer érzékel.

„Egy idő után a számítógép eldönti, hogy melyik hangra gondoltam és le is játssza azt” – magyarázta a BBC-nek adott nyilatkozatában dr. Mick Grierson, a rendszer megálmodója. A szakember a kísérletről elmondta, már olyan szintre fejlesztették a számítógépet, hogy 8-ból 6 hangot hibátlanul lejátszott. A kutatást támogatja a brit Művészeti Kutatás Tanács, amelynek célja, hogy segítse a mozgásukban korlátozott zenészeket.

„Számos olyan szerző van, aki valamilyen baleset vagy betegség folytán nem tudja megfelelően használni a kezét” – magyarázta Grierson. „Számukra óriási segítséget és motivációt jelenthet, hogy továbbra is képesek lesznek zenélni. Emellett számos további kutatáshoz és a kereskedelmi forgalomba kerülő termékekhez is rengeteg információt szolgáltat ez kísérlet.”

A rendszer működését a BBC weboldalán látható videó szemlélteti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bari Máriusz Tech

Idén a boltokban a gondolattal működő játékvezérlő

Új részletek derültek ki az év egyik legizgalmasabb technikai fejlesztéséről, az Emotiv által fejlesztett Epocról. A különleges headset birtokában a fiatalok gondolataikkal és érzelmeikkel képesek irányítani a játékokat.

Bari Máriusz Tech

Gondolattal mozgat távoli tárgyakat a majom, a katonaság izgatott

Észak-Karolinából mozgatta meg az Idoya nevű majom egy Japánban elhelyezett humanoid robot lábait, csupán gondolatait és az internetet használva. Ez az első olyan eset, amikor agyi aktivitásnak köszönhetően mozdult meg robotláb. A kísérlet a katonaság és a tudományos élet képviselőit is meggyőzte.

Bari Máriusz Tech

Gondolattal működnek a protéziskarok

Todd A. Kuiken fizioterapeuta az úgynevezett TMR technológia úttörője: a célzott izom-újraidegződést hasznosító műkarok amputált betegek életét könnyítik meg azáltal, hogy működtetésükhöz a puszta gondolat is elég. Kuiken és társai új tanulmányukhoz kapcsolódóan demonstrálták: az eddigi négy mozdulat helyett a protéziskar továbbfejlesztett változata már tizenhatot képes megkülönböztetni.