A BBC értesülései szernit a londoni Goldsmiths egyetem kutatói olyan technológiát fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi a gondolatok zenei hangokká való átalakítását.
A zenei agyszámítógép-csatlakozó (Brain Computer Interface for Music – BCIM) működéséhez egy fejre illesztett, úszósapkára hasonlító fejfedőben elhelyezett elektródahálóra van szükség.
Az elektródák érzékelik az agy elektromos impulzusait, amelyek a vezetékeken keresztül egy elektro-enkefalográfba jutnak el, amely elemzi a jeleket. A „zenész” egy képernyőt néz, amelyen különböző zenei hangok villannak fel. A rendszer működéséhez arra van szükség, hogy az alany arra a hangra gondoljon, amelyet meg szeretne szólaltatni. Amikor a képernyőn megjelenik az a hang, amelyikre gondolt, ez tudatalatti változást idéz elő az agyi aktivitásban, amit a komputer érzékel.
„Egy idő után a számítógép eldönti, hogy melyik hangra gondoltam és le is játssza azt” – magyarázta a BBC-nek adott nyilatkozatában dr. Mick Grierson, a rendszer megálmodója. A szakember a kísérletről elmondta, már olyan szintre fejlesztették a számítógépet, hogy 8-ból 6 hangot hibátlanul lejátszott. A kutatást támogatja a brit Művészeti Kutatás Tanács, amelynek célja, hogy segítse a mozgásukban korlátozott zenészeket.
„Számos olyan szerző van, aki valamilyen baleset vagy betegség folytán nem tudja megfelelően használni a kezét” – magyarázta Grierson. „Számukra óriási segítséget és motivációt jelenthet, hogy továbbra is képesek lesznek zenélni. Emellett számos további kutatáshoz és a kereskedelmi forgalomba kerülő termékekhez is rengeteg információt szolgáltat ez kísérlet.”
A rendszer működését a BBC weboldalán látható videó szemlélteti.