szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyolc napja nincs kapcsolat Kazahsztán első és eddig egyetlen távközlési műholdjával, és megmentésére minimális az esély - jelentette be hétfőn Talgat Muszabajev, a kazah űrügynökség vezetője.

"Elvesztettük az ellenőrzést a műhold felett" június 8-án - mondta el Muszabajev, hozzátéve: "igen nagy" az esélye annak, hogy a KazSat-1-esről végleg le kell mondaniuk. Muszabajev úgy vélekedett, hogy a kudarcért valószínűleg a tervező orosz Hrunyicsev űripari cég rossz koncepciója a felelős.

Magyarázata szerint a műhold a fedélzeti számítógépes rendszer hibája miatt nem hajtja végre a földi utasításokat, és tíz napja irányítás nélkül sodródik pályáján. Mint mondta, az orosz tudósok és konstruktőrök megpróbálták áramtalanítani a szputnyikot, hogy ezzel leállíthassák, majd újraindíthassák a számítógépes rendszert is. Ez azonban nem sikerült, mivel az "akkumulátorokat nem tudják lemeríteni".

Az irányítás visszaszerzésére "egyetlen esély maradt - szeptemberben a műhold árnyékba vonul," s amikor a Föld árnyékából október 15-én kikerül, elvben "100 százalékban kikapcsol" - mondta a kazah űrügynökség vezetője. A szakemberek akkor újra megpróbálkozhatnak majd újjáélesztésével.

Az orosz-kazah együttműködésben készült KazSat-1 műholdat alig két éve, 2006 júniusában bocsátották fel az Oroszország által használt kazahsztáni Bajkonur űrrepülőtérről, Nurszultan Nazarbajev kazah és Vlagyimir Putyin orosz elnök jelenlétében. A szputnyik tv-műsorokat és adatokat továbbított Kazahsztán, továbbá Közép-Ázsia és Oroszország központi részének területeire, illetve műholdas összeköttetést biztosított az előfizetőknek. A 65 millió dollárba került, csaknem egytonnás űreszköznek az elképzelések szerint 12-15 évig kellett volna szolgálnia.

Indításakor közzétették, hogy Kazahsztán nagyszabású saját űrprogramot dolgoz ki 2020-ig, amelynek értelmében a KazSat sorozat két újabb távközlési műholdjának rövid időn belüli Föld körüli pályára állítását tervezi, továbbá olyan tudományos célokat szolgáló szputnyikok rendszerbe állítását, amelyek segítenék a földrengések előrejelzését. Az olajban gazdag közép-ázsiai ország saját műhold-tervező iroda létrehozására is készült kisebb szputnyikok fejlesztésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Nézze meg a Föld körül keringő műholdakat!

Az Európai Űrügynökség (ESA) által kiadott grafikán igyekeztek feltüntetni a bolygónk körül, alacsony pályán keringő összes objektum jelentős hányadát. A végeredmény lélegzetelállító.