szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Földön kívüli eredetű génanyagot talált egy nemzetközi kutatócsoport egy ausztrál meteort vizsgálva. A felfedezés azt sugallja, hogy az első DNS- és RNS-molekulák az űrből érkeztek.


Az európai és amerikai kutatók csoportja (többek között a londoni Imperial College, a NASA és a The Open University kutatói) az Earth and Planetary Science Letters szaklapban publikálták felfedezésüket - a tanulmány szerint olyan nukleobázisokat (DNS- és RNS-alapanyagokat) találtak a Földre 1969-ban zuhant ausztrál Murchison meteoritban, amelyek vélhetően az űrben alakultak ki. A földi anyagokban ugyanis egy könnyebb változatú szénváltozat van, míg a meteorban talált szénforma sokkal súlyosabb.

A tanulmány fő szerzője, Zita Martins szerint a felfedezés a korai evolúcióra vethet több fényt. Társa, Mark Sephton professzor pedig úgy véli, a meteorok a Naprendszer kialakulásának maradékaiként is felfoghatók, ebből kiindulva pedig azt is állíthatjuk, hogy az élethez szükséges kémiai komponensek gyakorlatilag tetszőlegesen szétszóródhattak a kozmoszban, amelyik bolygón pedig már létezett a megfelelő kémiai háttér, ott az élet is megjelenhetett. 3,8 és 4,5 milliárd évvel ezelőtt ugyanis számos, a Murchisonhoz hasonló meteor csapódott a Földbe, így a Földön és a Marson is rengeteg génanyag szóródhatott szét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!