szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Érintőképernyő nélkül, gombokkal is működik majd a Google által fejlesztett telefonos operációs rendszer - számolt be a fejlesztés jelenlegi állapotáról Andy Rubin, a Google Androidért felelős fejlesztési igazgatója, aki egyúttal a fejlesztés számos különlegességét is felfedte.


A bemutatóból kitűnik: míg az Android érintőképernyős készülékeken demonstrálva kifejezetten hasonlít az Apple által fejlesztett iPhone-hoz, a rendszer működik hagyományosabb, gombokkal kezelhető telefonokon is. A képernyőn összesen egyszerre húsz Google-alkalmazás helyezhető el, a képernyő pedig az Apple készülékéhez hasonlóan egy ujjmozdulattal "ellapozható" - érintőképernyős készülékeken  legalábbis.

A CNET Asia meglátásai szerint az Androidot bemutató készülék eddig a HTC TyTN II okostelefonja volt (ami nem is meglepő, hiszen a HTC tagja az Open Handset Alliance-nek, ugyanúgy, mint a Samsung és a Motorola). Az operációs rendszert támogató hardverről egyelőre nem lehet sokat tudni - egyelőre az biztos, hogy az Android a 200 MHz-es processzornál erősebb telefonokon képes futni. Míg sok forrás tartott attól, hogy a "Google-telefon" csak 2009-ben érkezne, a keresőóriás hivatalosan is bejelentette, hogy az Android-alapú telefonok még az idén, az év negyedik negyedévében a boltokba kerülhetnek, az amerikai bejelentés után pedig az ázsiai Google-rajongóknak sem kell sokat várniuk.

A bemutatóból kiderült: a telefon gond nélkül képes egyszerre több programot is kezelni, a háttérben futó programokat az Android ugyanis egyszerűen "lefagyasztja", így minimalizálva a futtatáshoz szükséges erőforrásokat. A rendszerüzeneket, figyelmeztetések, új emailek és a felhasználó figyelmére érdemes egyéb dolgok a képernyő bal felső sarkában megjelenő felkiáltójel alatt csoportosítva jelennek meg.



A Google emellett jelentős fejlesztői alapot különített el azon programozók számára, akik Androidra fejlesztenének alkalmazásokat. Az első körben már jelentős figyelmet kapott az az Enkin, amely a telefon fényképezőgépét és egy GPS-chipet összekötve valós idejű navigációra képes - a telefont körbeforgatva az eszköz képernyőjén tudjuk elolvasni az adott épületekhez és tereptárgyakhoz csatlakozó információkat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!