szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Június 12-én, 84 éves korában tüdőgyulladásban meghalt Gunther Stent, a molekuláris biológia egyik úttörője, aki egyebek között fontos szerepet játszott a DNS molekula szerkezetének kutatásában - jelentették be pénteken a Kalifornia Egyetemen, melynek közel negyven évig volt munkatársa.


Stent a második világháború után a genetika tudományával foglalkozó kevés tudós egyike volt. Watson és Crick 1953-ban fedezte fel a DNS kettősspirál szerkezetét. Gunther Stent Berkeleyben, a Kalifornia Egyetem biokémikusaként egy évvel később bakteriofágokkal (a baktériumok vírusaival) végzett kísérletekkel igazolta Watson és Crick eredményét.

"Gunther része volt annak az intellektuális kötőanyagnak, mely az úttörők kis csapatát összetartotta" - méltatta munkáságát Michael Botchan, az egyetemen Stent segítségével alapított molekuláris és sejtbiológiai tanszék társelnöke. Stent ezen kívül még két másik katedra, 1957-ben a virológia, majd 1964-ben a molekuláris biológia tanszék megalapítását is irányította Berkeleyben.

1963-ban megjelent könyve, a "Baktériumvírusok molekuláris biológiája" a genetika kulcsműve lett. A későbbi években Stent érdeklődése a neurobiológia felé fordult. A piócák idegrendszerén végzett kísérletei vezettek oda, hogy a pióca az idegi fiziológia és a viselkedés közötti kapcsolat tanulmányozásában jelzőszervezetté vált.

A tudós Günter Siegmund Stensch néven Berlinben született 1924-ben, majd 1938-ban a náci Németországból nővéréhez Chicagóba szökött. Stent 1948-ban az Illinois Egyetemen szerzett doktorátust, majd Watson mellett dolgozott a Kaliforniai Technológiai Intézetben egészen 1952-ig, amikor Berkeleybe, a Kalifornia Egyetemre került.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Megfejtették az epilepsziás rohamok rejtélyét

Amerikai kutatók vasárnap bejelentették, hogy megtalálták a kulcsot az epilepsziás rohamok egyik évtizedes rejtélyéhez. A felfedezés új gyógyszerek kifejlesztését is elősegítheti.

Bari Máriusz Tech

Eltörölnék a génmanipulátorok Chicagót?

Génmanipulált baktériumokat alkalmazó üzemekkel alakítanák át Amerika mezőgazdasági hulladékát nyersolajjá. A terv mögött álló cég, az LS9 nemcsak a környezetvédelmet és a szén-emissziót tartja szem előtt, hanem a Közel-Keletről érkező olajat is ki akarná kerülni.

MTI Tech

Budapesten tanácskoznak Európa őssejtkutatói

Európa tíz országának kutatói vesznek részt az ESTOOLS elnevezésű csoportosulás, az Európai Unió humán embrionális őssejtkutató hálózata munkájában. A társaság második konferenciáját június 1. és 5. között Budapesten tartja.