Az UMan, teljes nevén UMass Mobile Manipulator használati tárgyakat mozgat egy asztalon és azt vizsgálja, hogyan is mozognak az egyes eszközök. Miután sikerült azonosítania azok mozgó részeit, kísérletezni kezd velük, és manipulálja azokat, hasonlóan ahhoz a tanulási folyamathoz, amelyet a kisbabáknál figyelhetünk meg - nyilatkozták a robot fejlesztői.
Az eddigi robotikai fejlesztésektől eltérően nem programozzák be előre a robotokat arra, hogy az egyes eszközökkel - például egy ollóval vagy egy fogóval - hogyan kell bánni, nem készítenek ehhez hosszas programokat, hanem egy teljesen más metódust alkalmaznak, amely során a robot magától jön rá, hogy fizikailag mi hozható ki az egyes eszközökből.
Az UMan egy egyszerű webkamerával figyeli az elé helyezett tárgyat, a statikus, mozdulatlan képet elemezve kitalálja, a tárgy szélei hol lehetnek. Miután elkezdte mozgatni, arra is "rájön", hogy milyen az alakja, egyes részei hogyan mozognak egymáshoz képest és hol vannak a mozgó darabok illeszkedési pontjai, amelyekből akár többet is képes észlelni - ezek vizsgálatával pedig azt is tudja, hogy hogyan lehet a legideálisabban mozgatni az egyes tárgyakat.