szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A médialejátszók többsége (a Winamptól a Windows Media Playerig)...

A médialejátszók többsége (a Winamptól a Windows Media Playerig) lehetőséget kínál úgynevezett lejátszólisták (playlist-ek) készítésére. Ezek a szó szoros értelmében listák, amelyek a lejátszani kívánt zenei-, video- stb. állományok nevét (és elérési útját) tartalmazzák, mégpedig a kívánt sorrendben. Ha megnyitjuk a lejátszólistát, a médialejátszó sorban egymás után lejátssza a listára felvett számokat.
A lejátszólista azonban nemcsak számok címeit tartalmazhatja, hanem például internetes rádió- vagy videofolyamok (stream-ek) címeit is. Ha izgalmasnak találjuk az online rádiózást, érdemes egy saját használatra szánt lejátszólistát készíteni a legjobb adók címeiből.
Többféle lejátszólista-típus terjedt el, amelyek közül a legismertebb a Microsoft-féle WPL (amelyet a Windows Media Player használ) és a Winamp által réges-rég bevezetett M3U. A kettő sajnos nem kompatibilis, de van mód a kétféle playlist formátum egymásba konvertálására (sőt arra is, hogy mentéskor kiválasszuk a kívánt formátumot).
Szerkezetét tekintve az M3U formátum az egyszerűbb, hiszen nem más, mint egy szövegfájl, amelyet egy egyszerűbb szövegszerkesztővel (akár a Notepaddel)  is kezelésbe vehetünk.
Nézzük meg most, milyen bejegyzések szerepelnek egy M3U állományban. Megnyitva (a Notepaddel) egy ilyen fájlt, a következő bejegyzéseket találjuk:

#EXTM3U
#EXTINF:-1,Budapest Radio 88.1 Fm
http://217.27.219.59:84/listen.pls

Itt az első sor tartalmazza a fájlt leíró információt (nevezetesen hogy M3U fájlról van szó). A második sorban van feltüntetve az internetes rádió neve, a harmadikban sorban pedig a címe. A kettőspont után álló szám (jelen esetben -1) a médiafájl időtartamát jelzi másodpercekben, ezért más számokkal találkozunk, ha a lista nem webcímet, hanem például MP3 fájlokat tartalmaz.

Az M3U típusú lejátszólista egy egyszerű editorral is könnyen szerkeszthető

A Microsoft-féle WPL lista szerkezete kissé bonyolultabb

Tételezzük fel, hogy találtunk egy újabb internetes rádiócsatornát, amelyet szeretnénk felvenni a listánkra. Ehhez ismernünk kell az adott médiafolyam címét, amelyet könnyen kideríthetünk a szóban forgó rádió honlapján. Esetleg ráakadunk a címre valamelyik webrádiós oldalon, ahol egész gyűjtemények vannak a netes rádióadók címeiből.
Szúrjuk be a lejátszólista végére mondjuk a következő bejegyzést:

#EXTINF:-1,All Star Radio Hungary
http://87.229.45.44:8020/

Ezzel felvettük a listára az All Star Radio Hungary nevű online rádiócsatornát.
Most mentsük el a fájlt, majd nyissuk meg a kedvenc médialejátszónkkal.

A VLC media player éppen egy internetes rádióadást játszik le

Netes rádióadások a lejátszólistán

A M3U formátumot lejátszhatjuk a Winamppal, de érdemes más lejátszókkal is megismerkedni. Különösen sokoldalú eszköz a VLC media player, amely ingyenes, és a címről tölthető le (titkos funkcióiról pedig itt  olvashatnak). Ez a program szinte mindent lejátszik – zenét, videót –, és külső kodekekre sincs szüksége. Lejátssza ugyanakkor válogatás nélkül a médiafolyamokat (internetes rádiót, tévét) is. Nem fordulhat elő az, ami a WMP-vel, hogy csak a neki szánt streamekkel boldogul, és más formátumokba beletörik a bicskája.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!