szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Mivel legnagyobb szomorúságunkra új iPodhoz tegnap óta még nem jutottunk...

Mivel legnagyobb szomorúságunkra új iPodhoz tegnap óta még nem jutottunk hozzá (reméljük ami késik, az nem múlik), így az új zenelejátszókról egyelőre csak a hírekben foglalt információkkal tudunk szolgálni.
Az iTunes 8-nak viszont azonnal nekiestünk, s arra gondoltunk, megosztjuk a tapasztalatokat...

Elmaradt forradalom
Azt ugyan túlzás állítani, hogy csalódás volt az Apple legutóbbi bejelentése, de az igazán forradalmi újítások elmaradtak. Kétségtelen, hogy az iPodok szebbek és jobbak lettek, de lássuk be, olyan nagy fejlesztési lehetőség már nem rejlik bennük (mondjuk a rádiót egyszer majd csak „belehegesztik”).
Az iTunes-on azonban lehetett volna még tuningolni azon kívül, amire most képes lett.

Genius
A Genius egy nagyszerű új funkció a programban. A segítségével pillanatok alatt összeválogathatunk egy hangulatunkhoz illeszkedő lejátszási listát zenegyűjteményünkből. Elegendő kiválasztani egy dalt, majd rákattintani a Genius ikonra az iTunes ablakának jobb alsó részén, és – ha az adott dalhoz rendelkezésre áll a program számára a szükséges információ – azonnal kapunk egy olyan lejátszási listát, amelyben a választott dalhoz illő további zeneszámokat helyez el a program. Alapból 25 darabot válogat ki, de készíthetünk nagyobb listát is.

Találunk még az új iTunesban egy Genius Sidebar részt is, amely az adott dalhoz kapcsolódóan tud ajánlani megvásárolható számokat az iTunes zeneboltjából.
A dolog lényege, hogy egy internetes adatbázis segítségével – amelyet a rendszer az iTunes felhasználóktól bejövő információk alapján állít össze – a program megállapítja, mit is szoktak az adott dal iránt érdekéődök még hallgatni, és abból nálunk mi található meg, mi hiányzik, és ez utóbbiakból ad egy kis válogatást. Az információgyűjtés az Apple szerint teljesen névtelen (semmilyen személyes információ nem hagyja el a gépet), így nyugodtan engedhetjük a programnak, hogy növelje az online adatbázist. Használatához egyébként ennek megfelelően iTunes Store hozzáférés szükséges.
A Genius kényelmesen használható és igazán hasznos lehetőség, de nem világrengető újdonság. Az iTunes korábban is képes volt erre, ha feltettük a The Filter plug-int (bár ennek új verzióját éppen sikerült kissé elszúrniuk a készítőknek, így az Apple időben jelentkezett a saját megoldásával).

A listák természetesen elmenthetők. Első alkalommal a program átvizsgálja a gyűjteményünket, majd – ha engedjük neki – elvégzi az online adatok begyűjtését is. Mindez eltart egy darabig, de addig is nyugodtan hallgathatunk zenét.
Mellékesen megjegyezzük, hogy a módszer az új iPodokon és a szoftverfrissítésen áteső iPhone-on is működik majd.

Ott, túl a rácson
Az iTunes 8 új nézetet is kapott, a korábbi lista nézet helyett. A rácsos nézet (Grid view) meglehetősen jól sikerült, bár nem egy kapkodós darab. Egyetlen kattintással rendezhetjük gyűjteményünk dalait különféle szempontok szerint (album, előadó, stílus, szerző). A stílus nézetben működik az iPhotót használók számára megszokott funkció, vagyis az egér mozgatásával a nézőkép fölött belepillanthatunk az adott kategóriába tartozó dalok képeibe, és persze egy kattintással el is kezdhetjük lejátszani az éppen aktuálisat.
A nézőképek méretét egyszerűen szabályozhatjuk, s egy albumra duplán kattintva, a dalok közül is válogathatunk.

Új effektek
Aki kedveli lejátszás közben a „ritmusra mozgó” animációkat, annak örömhír, hogy az új iTunes új vizuális effektekkel is gyarapodott, amelyek nagyon-nagyon látványosak.

HD TV-sorozatok
Ez ugyan a magyar felhasználók többségét nem érinti, de akinek az USA-beli iTunes Store-hoz van hozzáférése, az mostantól HD minőségben vásárolhat sorozatokat. Akinek a magyar iTunes Store-hoz van hozzáférése, az egyelőre maximum meditálhat a dolgon...

Ennyiben nagyjából ki is merültek az újdonságok. Az új iTunes semmiképpen sem lett rosszabb, a Genius listák készítése pedig rég elfeledett dalokat is előcsalhat gyűjteményünkből. Akkor is nagyon hasznos, ha egy adott hangulatra vágyunk, de nincs kedvünk ezért manuálisan átválogatni egy több ezres gyűjteményt.

Az új böngészési lehetőség is kényelmesen használható, és szépek az új vizuális effektek is, de mi egy kicsit többet vártunk egy verzióváltástól. Nem baj, ismerve az Apple-t, majd apránként beletesznek még ezt-azt. Az iTunes továbbra is az egyik legkényelmesebben használható zene- és videolejátszó (meg persze ott a sok podcast, audiobook, online rádió és az iPodok/iPhone szinkronizálásához nélkülözhetetlen funkciók), a rendszerigénye azonban nem lett kisebb a frissítésektől...
A programot innen tölthetjük le Windowsra és Macre egyaránt.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!