szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új fejlesztésű szatellit a Föld gravitációs mezejének változásain keresztül ki tudja majd számolni, hogy milyen jellegű változások várhatóak a bolygó hőháztartásában.

A CleanTechnica.com értesülései szerint a 330 millió eurós költséggel készülő műholddal a kutatók a bolygó gravitációs mezejének változásait elemezve pontosabb képet kapnak majd az óceánok áramlatainak viselkedéséről. Ez azért fontos, mivel ezek a vízmozgások jelentős mennyiségű hőt szállítanak  Föld egyik pontjáról a másikra, s komolyan befolyásolják a hőmérsékleti viszonyok alakulását.

A műhold mintegy 257 kilométer magasságban keringve másfél éven keresztül folyamatosan képezi majd le a gravitációs mezőt, így még a legapróbb változásokat is érzékelni tudja.

A szatellitet várhatóan két héten belül indítják majd útnak a Moszkva melletti Pleszetszk űrkomplexumból.

A vizsgálatok kapcsán várhatóan nem csak a klímaváltozás alakulását, hanem pontosabb meteorológiai előrejelzést, illetve a komolyabb szélviharok, hurrikánok, tornádók mozgását is prognosztizálni lehet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Úszó város a klímaváltozás elől menekülőknek

Több tízezer ember befogadására alkalmas úszó várost tervezett egy belga építész. A vízililiomra emlékeztető mesterséges szigeteket elsősorban azoknak szánják, akiknek a globális felmelegedés következtében emelkedő tengerszint miatt el kell majd hagyni otthonaikat. A tengeri városok teljesen önfenntartóak lesznek.

MTI Világ

Patthelyzett a klímaváltozási konferencián

A klímaváltozási konferencia sikerét veszélyezteti a patthelyzet, amely az Egyesült Államok és az Európai Unió között alakult ki a kibocsátási értékek körül - figyelmeztetett egy nappal a Balin zajló csúcsértekezlet zárása előtt az ENSZ Éghajlatváltozási Titkárságának vezetője.

MTI Tech

Iráni műhold állt Föld körüli pályára

Első ízben sikerült vasárnap Iránnak saját hordozórakétával Föld körüli pályára állítania egy mesterséges műholdat - jelentette be Reza Tagizadeh, a teheráni űrkutatási hivatal vezetője.

hvg.hu Tech

Már figyel minket a Google-műhold

A GeoEye-1 szatelit segítségével a keresőóriás akár 50 centiméteres pontossággal tud majd képet alkotni a minket körülvevő világról. A műholdat a tegnapi nap folyamán lőtték fel a világűrbe.

hvg.hu Tech

Nézze meg a Föld körül keringő műholdakat!

Az Európai Űrügynökség (ESA) által kiadott grafikán igyekeztek feltüntetni a bolygónk körül, alacsony pályán keringő összes objektum jelentős hányadát. A végeredmény lélegzetelállító.