szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az emberiségnek 790 ezer éve már megvolt a tűzgyújtáshoz szükséges képessége, amely lehetővé tette az Afrikából Európába való vándorlást - közölték izraeli kutatók friss tanulmányukban.

A Jordán folyó partján lévő egyik régészeti lelőhelyen talált kovakövek elemzésével a jeruzsálemi Héber Egyetem kutatói megállapították, hogy a korai civilizációk emberei megtanultak tüzet gyújtani, ami fordulópontot jelentett abban, hogy ismeretlen vidékekre merészkedjenek.

A lelőhelyen korábban talált bizonyítékok alapján a kutatók 2004-ben arról számoltak be a Science tudományos magazinban, hogy ismerték és tudatosan használták a tüzet az afrikai őshazájukból elinduló emberek: megőrizték a már égő tüzet, és gallyakkal átvitték másik helyszínre. Most viszont azt állítják a kutatók, hogy elődeink tüzet is tudtak csiholni, nem pusztán a természet beavatkozására, például villámlásra vártak.

A Quatemary Science Reviews című szakfolyóirat legutóbbi számában megjelent tanulmányban az Izrael északi részén, a Geser Benot Ja’akovban folyó ásatás tizenkét archeológiai rétegének feltérképezését tették közzé. Bár nem találtak ősi gyújtószerszámokat, Nira Alperson-Afil archeológus szerint a tizenkét kultúrán át használt megégett kovakövek, melyeket egyazon helyszínen találtak, a tűzgyújtás képességét bizonyítják még akkor is, ha maga az eljárás ismeretlen.

Mivel a lelet az Afrika és Európa közti kulcsfontosságú útvonal, a Jordán völgyében található, elődeink északi irányú vándorlását támasztja alá. "Amint a tűz segítségével védeni tudták magukat a ragadozóktól, valamint melegedni és világítani, elegendő biztonságban érezhették magukat ahhoz, hogy elinduljanak és ismeretlen területeket népesítsenek be" - tette hozzá Alperson-Afil.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Emberágyú tűzoltóknak

Ötemeletes emberlövő ágyút fejlesztettek ki az Egyesült Államokban, mármint olyan szerkezetet, amely ötemeletes házak tetejére képes fellőni tűzoltókat, rendőröket, kommandósokat a cirkuszi emberi ágyúgolyóhoz hasonlóan.

Bari Máriusz Tech

Hogyan születik a tűz? - videóval

Másodpercenként ezer képkockát képes rögzíteni a Vision Research legújabb fényképezőgépe, a Phantom Miro 4, derül ki a Popular Science híradásából. Az eszköz így is lassúnak számít - a NASA például olyan berendezéseket alkalmaz, amikkel félmillió képet lehet készíteni ugyanennyi idő alatt.

MTI Világ

Két óra alatt végezne az erdőtűzzel

Egyetlen bevetéssel tíz hektáron tudná kioltani a lángokat a tűzoltóbomba, "a fegyver" azonban nincs hadrendben. Az APSZ-500 típusú bombát a Bazalt orosz állami cég mérnökei alkották meg: a békés lövedék tűzoltó vegyszerekből tartalmaz közel fél tonnát, és bármilyen tüzet ki tud oltani jó ezer négyzetméteres területen. A nyolcvanas években feltalált "fegyvert" a mai napig nem "állították hadrendbe".

Bari Máriusz Tech

Több tűzvészt jósol Amerika

A NASA klímakutatói új megállapításra jutottak annak vizsgláata során, hogy a globális felmelegedés milyen hatással van a viharokra. A jó hír: a némileg melegebb, szén-dioxidban gazdagabb atmoszféra kevesebb olyan vihart eredményez, amely tornádót és tűzvészet eredményezne. A rossz hír: ezek a viharok várhatóan sokkal nagyobbak lesznek.