szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vint Cerf, a Google alelnöke új hálózati technológiákat fejleszt, amelynek segítségével nagyságrendekkel javulhat az űrbéli kommunikáció.

Vint Cerf budapesti előadásán
© Mindentudás Egyeteme
A Newlaunches.com értesülései szerint a 65 éves szakember az internet mintájára alakítaná ki az asztronauták biztonságosabb kommunikációját lehetővé tévő hálózati protokollokat. Cerf szerint a jelenlegi rádióhullámokkal működő készülékeket nem lehet újra felhasználni, ráadásul minden küldetéshez testreszabva kell azokat elkészíteni.

Az internet alapjaira épülő űrbéli hálózat kialakítása szempontjából a legnagyobb kihívást a távolságból kifolyólag fellépő késések, valamint a bolygók mozgása jelenti, amely megszakíthatja a kapcsolatot a két fél között.

Cerf szerint a megoldást egy késés-, és szakadástűrő hálózati rendszer (delay- and disruption-tolerant networking system – DTN) jelenti, amelyben a jeleket továbbító állomások addig tárolják a küldendő adatokat, amíg a kommunikáció helyre nem áll – ez hasonlít az internetes kommunikációban alkalmazott TCP/IP szabványhoz.

A biztonság kulcsfontosságú, Cerf úgy nyilatkozott, komoly erőfeszítéseket tettek, hogy biztosítsák: az egyes állomások pontosan tudják, hogy mikor, melyik jelet, merre kell továbbítaniuk, nehogy keveredés lépjen fel a hálózatban.

A szakember szerint a jövőben a módszerrel akár az emberek által vezérelt, illetve a robotizált űrjárművek is összekapcsolhatóak lennének, ez pedig egy, a galaxist behálózó kommunikációs rendszer alapját képezhetné.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Kennedy Űrközpont: az amerikai űrkutatás bölcsője

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA, a floridai Kennedy Űrközpontban ringatta a kozmosz kutatásának bölcsőjét az első műholdaktól, s a közelgő Mars-misszióra is innen készül. Munkatársunk a helyszínen járt, beszámolójában olvashatnak a Szputnyik-krízisről és az űrsiklóflotta pótlásáról is.

hvg.hu Tech

Űrhajót az űrállomásból? Miért ne?

Egy amerikai szakíró felvetette, hogy az ISS nemzetközi űrállomásból ideális bolygóközi szállítóeszközzé lehetne átalakítani, s így hatékonyabban használhatnák az űrkutatók a jelenlegi, rengeteg pénzt felemésztő, de kevés eredményt produkáló állapot helyett.

MTI Tech

Egy hetes fürdőzés az űrkutatás szolgálatában

Egy egész hétre vízbe és teljes semmittevésbe merül 15 moszkvai önkéntes Stanislaw Lem zseniális lengyel sci-fi-író Pirx kapitányának mintájára, hogy segítségükkel kikísérletezzék, melyek az optimális módszerek az űrhajósok izomtónusának fenntartására a súlytalanságban.

hvg.hu Tech

Emberi bőrben kommunikál az újszerű antenna

Az emberi bőr felületén közvetíti a wireless jeleket belfasti kutatók egy új találmánya. A "skin-tenna" néven emlegetett megoldással nemcsak a már bevált és a jövőbeli orvosi beültetések egyszerre hangolhatóak össze, hanem akár az okostelefonok és egyéb hordozható készülékek is.