szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország 2012-ig, a kiotói vállalásoknak megfelelően 6 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1985-87-es szinthez képest, azt követően az EU tagállamok közötti megállapodásnak megfelelően mérsékli kibocsátásait - mondta a Dióssy László környezetgazdasági szakállamtitkár csütörtökön Lakiteleken.

A szakállamtitkár a Magyar Urbanisztikai Társaság falutagozatának 3. vándorkonferenciáján tartott előadásában hangsúlyozta: a gazdasági válság miatt a magyar költségvetés nem tud megfelelő összeget biztosítani a feladatokra, ezért az uniós források mellett, a kibocsátás-kereskedelemből származó összegeket kizárólag kibocsátás-csökkentő beruházásokra szabad fordítani.

Emlékeztetett az Országgyűlés által, március 20-án, egyhangú szavazással elfogadott Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiára, mely 2025-ig a nemzetközi folyamatokat is figyelembe véve határozza meg a célokat.

Az üvegházhatású gázok kibocsátás-csökkentése a tervek szerint az Európai Unióban 2020-ra eléri a 30 százalékot, míg 2050-re a 60-80 százalékot az 1990-es szinthez képest.

A szakállamtitkár kiemelte: a csökkentés nagy részét az energetikai szektor tudja végrehajtani.

Dióssy László egyetemi docens hangsúlyozta: a megváltozott légköri viszonyok tették szükségessé azt, hogy időben cselekedjünk a káros hatások megelőzése érdekében.

Csökkenteni kell az energia importot és a fosszilis energiahordozók felhasználását, mert az elmúlt ötven évben a széndioxid kibocsátás óriási mértékben megnövekedett - fűzte hozzá.

Előadásában szemléletes módon bizonyította, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedésével felmelegedés és sivatagosodás tapasztalható, melynek egyik súlyos következménye a Homokhátságon a talajvíz szintjének drámai csökkenése. Hozzáfűzte: a Homokhátságra két mintaprojektet dolgoztak ki, amelyekre összesen 7,3 milliárd forint áll rendelkezésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Normális az időjárás, vagy ez már a vég?

Melegrekord, hőhullám, zacskós víz, riasztás, szupercella, viharos széllökések, monszunszerű esőzés. Az időjárásunk kiszámíthatatlanná, változékonnyá vált? Ez már a globális felmelegedés és a klímaváltozás eredménye, vagy csak mi lettünk érzékenyebbek az ablakon túl és a tévé képernyőin is egyre gyakrabban látható viharokra?

MTI Világ

A síkképernyő veszélyes az üvegházhatásra

A síkképernyő gyártásánál alkalmazott nitrogén-trifluorid sokkal veszélyesebb a légkörre, mint eddig gondolták. A gáz a képernyő gőzölésénél keletkezett maradékanyagok eltávolításához szükséges.

euractiv.hu Világ

Az EU 20 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását

Az EU környezetvédelmi miniszterei brüsszeli találkozójukon elvileg egyetértettek abban, hogy 2020-ig 20 százalékkal szükséges csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását az unióban. A miniszterek világszinten 30 százalékos csökkentéssel is megpróbálkoznának, ehhez azonban más fejlett államoknak is csatlakozniuk kellene az elhatározáshoz.

hvg.hu Tech

Megjósolja a klímaváltozást egy új műhold

Egy új fejlesztésű szatellit a Föld gravitációs mezejének változásain keresztül ki tudja majd számolni, hogy milyen jellegű változások várhatóak a bolygó hőháztartásában.