szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tudósok végre kijelölték, hol kezdődik a világűr és hol ér véget a Föld légköre - közölte a space.com című tudományos portál.

A Calgary Egyetem kutatói által kifejlesztett új készülékből származó adatokkal a tudósok igazolták, hogy a világűr kezdete 118 kilométer magasságban van a Föld felszíne felett. Mindazonáltal továbbra is sokan vitatják, mit nevezünk a világűr határának és ettől függően milyen magasságban van.

Az asztronauták akkor mondhatják, hogy az űrben jártak, ha 80 kilométernél távolabbra jutottak a Föld felszínétől. A Kármán-határ - amelyet a magyar származású tudósról, Kármán Tódorról neveztek el, aki elsőként számolta ki - azt a magasságot jelenti, ahol az égi mechanika szabályai átveszik a szerepet a légkörben uralkodó aerodinamikai felhajtóerő fölött. Ebben a magasságban a hagyományos repülőgépek felhajtóerő hiányában már nem használhatók, az atmoszféra elhanyagolhatóra ritkul. A Kármán-határ 100 kilométer körül van, ezt fogadja el a Nemzetközi Repülő Szövetség (FAI) is.

A NASA a 122 kilométert tekinti a visszatérési magasságnak, mert az űrhajósok ezen a ponton kapcsolják ki a kormányzást szolgáló rakétákat és kezdik meg a levegő felszínén való siklást.

A Supra-Thermal Ion Imager nevű készüléket 2007. januárjában juttatták fel az űrbe, 200 kilométeres magasságba. Adatokat gyűjtött abban a mintegy öt percben, amíg áthaladt a "világűr határán". Mérte a Föld atmoszférájának viszonylag enyhe szelét, valamint az űrben lévő töltött részecskéket, melyek sebessége elérheti az óránkénti 1000 kilométert is. Ebben a magasságban igen nehéz másként adatokat gyűjteni, mert a ballonoknak túl magas, a műholdaknak pedig túl alacsony. A kutatók megállapításaikat a Journal of Geophysical Research című szaklapban tették közzé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Naftalint találtak a világűrben

Bonyolult szénhidrogénre, naftalinra bukkantak spanyol csillagászok egy 700 fényévnyire fekvő csillagkép csillagközi porában.

hvg.hu Tech

A Föld sikolyai hallhatóak a világűrben

Fülsértő sivításokat hallhatnak az idegen civilizációk, ha a Föld irányába fülelnek, derül ki a Space.com híradásából. Amerikai csillagászok szerint a rádióhullámok különleges áramlásának köszönhetően bolygónk különleges hanghatásokat bocsát ki, kvázi jelzi, hol is vagyunk.

hvg.hu Tech

Lassan nem lőhetünk fel semmit a világűrbe

Nem elég, hogy a Föld körül több ezer kisebb-nagyobb tárgy kering űrszemétként, egy februári műholdkatasztrófa következtében öt-hat évig nagyobb az esélye, hogy az űrbe fellőtt műholdak vagy hajók balesetet szenvednek.

Bari Máriusz Tech

Hidegebb van a Földön, mint a világűrben

Az univerzum leghidegebb helyei között tarthatjuk számon bolygónkat, azon belül is a francia-svájci határ közelében lévő LHC részecskegyorsítót. A monstrum egyes részeit most hűtik le 1.9 Kelvin (-271 Celsius fok) alá, ami hidegebb, mint amit a mélyűrben élhetnénk meg szkafander nélkül, írja a BBC.