A radiokarbonos kormeghatározással foglalkozó oxfordi ORAU (Oxford Radiocarbon Accelerator Unit) kutatói új felfedezéssel álltak elő: egy whisky korát meg lehet állapítani az italban található szén-14 izotópok mennyiségének vizsgálatával. Az ötvenes években végzett nukleáris bombatesztek során ugyanis a levegőbe került radioaktív részecskéket többek között az árpa is elnyelte, a részecskék szintjéből pedig viszonylag pontos kormeghatározást lehet végezni. Iparági szakértők szerint ugyanis a piacot elöntötték a hamis whiskyk, amik elméletileg több száz évesek, a palackokban azonban pár éves párlatok vannak csak.
Tom Higham, az ORAU igazgatója szerint egy whisky esetében könnyű megmondani, hogy hamisítványról van-e szó, annak radioaktív lenyomata ugyanis nagyon jellegzetes - a hamisítványok kivétel nélkül a huszadik század második felében kerültek palackokba. Az öregebb whiskyk esetében nem mindig lehet pontos évszámot kapni, de a szakértők a radiokarbonos vizsgálattal legalább a pontos századot meg tudják állapítani. A legkorábbi megvizsgált whisky az 1700-as évekből származik, a legtöbb pedig a 19. századból.
A legtöbb whisky vizsgálatát a Scotch Whisky Research Institute kutatóintézet végzi el - az italokból vett mintákat oxfordi laborokba küldik, ahol a folyadékból kinyert gázt elektromosan töltött részecskékkel bombázzák, így mérik meg a szén-14 mennyiségét. A közelmúltban például egy 20 ezer fontos kikiáltási áron hirdetett 1856-os Macallan Rare Reserve whiskyt vontak vissza egy aukcióról, mert vizsgálata során kiderült, hogy egy évszázaddal fiatalabb.
Nukleáris bombákkal találtak rá a hamis skót whiskyre
Az ötvenes években végzett nukleáris bombarobbantások során világszerte jelentősen megemelkedett a radioaktív szén-14 izotóp mennyisége. Ezzel nem csupán a régészek tudják megállapítani a leletek korát, hanem a skót whiskykutatók is, írja a The Telegraph.

Orbán Viktor Hatvanpusztáról: Édesapámnak van egy gazdasága, de még nem működik
Frankfurter Rundschau-elemzés: Veszélyesen él a német autóipar az Orbán-rendszerben
A német autógyárak továbbra is invesztálnak az orbáni gazdaságba, aminek lehetnék még kedvezőtlen következményei.
Megszületett az USA és az EU közötti vámegyezmény
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.