szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A kétségtelen hype mellett az iPhone-nak azért vitathatatlanul megvannak azok a...

A kétségtelen hype mellett az iPhone-nak azért vitathatatlanul megvannak azok a tulajdonságai, amelyek jól használható és így népszerű telefonná tették (plusz hálásak lehetünk, amiért felpörgette az eltespedő mobilgyártók fantáziáját).
Az új, iPhone 3G S névre keresztelt változat nem hozott forradalmi újdonságokat a 3G-hez képest, de azért kapott néhány olyan új funkciót, amelyek miatt érdemes lehet elgondolkodni a váltáson.
Az új telefont természetesen alapjáraton az iPhone OS 3.0-val ruházták fel, amelyről részletes, tippekkel kiegészített bemutatóval szolgáltunk már korábban itt, így most külön nem sorolnánk fel, hogy itt milyen változások történtek az előző verzióhoz képest. Érdemes átnézni a korábbi cikket.
Önmagában azonban az új OS nem lenne nagy csáberő, hiszen ugyanazt letölthetjük ingyen és bérmentve az iPhone 3G-hez is. A 3GS azért ennél kicsit többet nyújt...

Külsőleg mit sem változott

Bár a T-Mobile-tól kapott teszttelefont minden földi jóval előre feltöltötték, miután kijátszotta magát rajta a fél szerkesztőség, azért csináltam egy Restore-t, hogy teljesen nulláról induljak.
Ugyanezt eljátszottam egy lassan egy éve nyúzott, jól telepakolt iPhone 3G-vel is (jót tett neki, meg kell hagyni), így kaptam két alaptelefont, mindkettőt 3.0.1-es iPhone OS rendszerrel és mindenféle extratartalomtól mentesen.

iPhone 3G vs. iPhone 3GS
A némiképp összement dobozból első ránézésre pontosan olyan telefont emel ki az ember, mint korábban. Még a hátsó feliratokat összevetve sem tűnik fel semmi, ha mondjuk egy 16 GB-os változatot vettünk és az előző is az volt, eltekintve attól, hogy a 3GS esetében „ezüstösek” a feliratok a műanyag tokon. Bekapcsolás után azért már van némi különbség. A 3G S változat menüjében ugyanis ott virít a Compass nevű kis alkalmazás. A nevéhez hűen ez egy iránytű, s bizonyára lesz, akinek jól jön, mondjuk egy családi kirándulásnál. A Google Maps alkalmazáson belül is kihasználhatjuk: ha a helymeghatározás ikont kétszer érintjük meg, a program nemcsak a helyünket fogja mutatni, hanem azt is, éppen merre fordulunk (pontosabban azt, merre tartjuk az iPhone „tetejét”).
A másik, ami feltűnhet, hogy az új iPhone képernyőjén a fehér egy kicsit inkább sárga, különösen visszavett fényerőnél. Ez mondjuk nagyjából addig zavaró, amíg a két készüléket egymás mellett vizsgáljuk, külön a 3GS-t használva mindez nem probléma, sőt kontrasztosabb és kellemesebb is a képe az elődhöz képest. Felbontásban nincs különbség, maradt a 480x320 pixeles, 163 ppi-s kijelző, ez bőségesen elégnek tűnt eddig is mindenre.

Beépített iránytű...

Elvileg egy ujjlenyomatbiztos réteget is kapott a kijelző, de ez nem azt jelenti, hogy semmi nem látszik meg rajta, inkább csak azt, hogy akár a pólónkba törölve is egyszerűen eltüntethetjük a tapogatás nyomait, míg korábban ez inkább csak a nyomok szétkenését eredményezte.

Újabb különbséget találunk, ha elindítjuk a Camera alkalmazást, hiszen az iPhone 3GS új, autofókuszos kamerát kapott, amely a korábbi 2 megapixel helyett 3 megapixeles fotókat készít. A fókuszt az ujjunkkal állítgathatjuk, amit „megérintünk” a kijelzőn, arra fókuszál a kamera. Gyors és egészen szép képeket készít (sokkal szebbeket, mint a 3G).

Immár azt is látjuk, éppen merre fordulunk

Lényeges újdonság még ezzel kapcsolatban, hogy immár videót is rögzíthetünk, ehhez csak át kell kapcsolnunk a Camera alkalmazást videó módba. VGA (640x480) felbontású, 30 fps-es videókat készít. Ha a fényviszonyok jók, akkor szép éles, ha kevésbé jók (vagy nagyon gyorsan mozgatjuk), akkor valamivel homályosabb végeredménnyel, de legalább nem szaggat, s ami a poén, azonnal - és pillanatok alatt - meg is vághatjuk a kész videót, lecsípve az elejéről és a végéről a felesleges sallangot. 

Választhatunk, hogy fotózunk, vagy videózunk

Hagyományos fényképezőgép és kamera kiváltására továbbra sem érdemes iPhone-ban gondolkodni (mint ahogy szinte semmilyen mobilban, akár a 8 megapixelesekben sem), de arra, hogy a zsebünkben lapuljon és megörökíthessünk képen vagy videón bármilyen fontos pillanatot, tökéletes. A mintaképek innen tölthetők le, a videók pedig innen. Természetesen azonnal küldhetünk mindent e-mailben, MMS-ben szerte a világba. Geotagging is van, ahogy volt eddig is.

Fókusz a levélen, majd a cserépen


Minthogy az új iPhone gyorsabb processzort kapott (412 MHz-es helyett 600 MHz-es szív dobog benne), nem túl meglepő módon fürgébb is, mint az elődje, bár a két Restore-olt készüléknél az alapfunkciók használatakor ez annyira nem tűnik fel. Az alkalmazások persze gyorsabban indulnak és működnek, ami sok esetben jól jöhet (a címjegyzéknél és a naptárnál például). Bonyolultabb programok esetében vagy webböngészésnél (wifi és 3G esetében egyaránt) is jól érezhető a különbség, de igazán a játékoknál tudja megmutatni a 3GS az erejét. Az új 3D gyorsító (PowerVR SGX) támogatja az Open GL ES 2.0-t, ami érdekes fejleményeket hozhat még az iPhone játékoknál, mivel a 3G csak az OpenGL ES 1.1-es verzióját támogatja hardveres gyorsításban (az OpenGL ES 2.0 mellett a videorögzítés és az iránytű funkciók is további 3GS specifikus alkalmazások megjelenését generálhatják, így a két modell közötti választáskor esetleg ezt is figyelembe vehetjük).
A mellékelt videón elég jól kivehető a két készülék közötti sebességkülönbség (a netkapcsolathoz mindkét iPhone-on wifit használtam, azonos routerről).

A két változat közötti eltérés még a hangvezérlés is, amelyre csak a 3GS-t készítették fel. Ehhez külön menüpontot találunk a Settings-ben. Ugyanitt egy jópofa, „szembarát” megoldást is találunk, Zoom néven. Ha három ujjal, duplán megérintjük a kijelzőt, ránagyíthatunk bármire. Ugyanígy három ujjal mozgathatjuk a felnagyított felületet. A nagyítás mértéke is állítható. Ezeket a funkciókat a 3G modell OS 3.0-ra frissítésével sem kapjuk meg. Olyan apróságokat is találunk még benne, mint például az akkutöltés százalékos mutatása az ikon mellett.

Hangminőségben nem nagyon vettem észre különbséget, viszont a 3GS végre kezeli az Apple hangerőszabályzóval is kiegészített fülesét (eleve ilyet kapunk hozzá), amire a 3G még mindig nem képes. Természetesen a bejövő hívások kezelését, a dalok léptetését stb. ugyanúgy oldhatjuk meg ezzel a fülessel is, mint a régivel, de már a hangerőt is kényelmesen, zsebben kotorászás nélkül változtathatjuk.

Az utolsó nagy különbség, hogy az iPhone 3GS immár 32 GB-os méretben is kapható, ami, tekintve, hogy videókat és 3 megapixeles fotókat készíthetünk, egy idő után jól jöhet, ha még zenegyűjteményünket és kedvenc filmjeinket is tárolnánk. Arról nem is beszélve, hogy ha navigálni akarunk, s beruházunk mondjuk az iGo My Way szoftver iPhone-os változatára, az is képes akár 2 GB tárhelytől megszabadítani minket, egymagában.
Szóval a nagyobb tárhely vitathatatlanul jobb (mondom ezt úgy, hogy helyspórolósan én jól megférek egy 8 GB-os 3G változaton is).

Melyiket vegyük?
A hazai díjcsomagokat elnézve nekünk elsőre leesett az állunk, a kinti árak alapján nem éppen erre számítottunk, de hát ahány (ország)ház, annyi szokás...
Ha leendő iPhone tulajdonosként választani kell a két iPhone közül, a fenti funkciók alapján érdemes mérlegelni, megéri-e a plusz 15-25 ezer forintnyi különbség (attól függően, hány GB-os modellt választunk). Ha most vennék először iPhone-t - és nem tántorítanának el az árak -, én inkább megfizetném a különbözetet még így is. A gyorsabb működés, a videofelvétel és az autófókuszos fotózás hosszú távon jobb befektetés (márpedig a hűségnyilatkozattal nem két napra vesszük). Ha később esetleg megjelennek kifejezetten Open GL ES 2.0-ra optimalizált játékok, vagy a videófelvétel lehetőségét kihasználó alkalmazások, akkor szintén nem fogjuk bánni a többletköltséget.
A díjcsomagokból válasszon ki-ki pénztárcája szerint. Saját tapasztalatok és ismerősök elmondása alapján az 1 GB-os adatforgalmat is nehéz elérni a telefonnal, 500 MB alatti adatcsomagot választani viszont nem érdemes hozzá (ha esetleg nem valamelyik Ikon csomaggal vesszük).
Készülékváltás tekintetében (milyen kondíciókkal lehet becserélni a 3G-t egy 3GS-re) érdemes személyre szabott ajánlatot kérni a T-Mobile-tól.

A telefon sajnos csak átfutóban volt nálam, így az akku strapabírását nem nagyon tudtam megítélni. Nagyjából azt nyújthatja, amit az előző verzió.
Azt hiszem, az iPhone igazán a 3GS megjelenésével nőtt fel (mondjuk a 3G-n is sokat dobott a rendszerfrissítés). Immár mindent tud, amit átlagosan elvárhatunk egy okostelefontól (lehetne még bele rakni ezt-azt, szoftveresen és hardveresen egyaránt, de már így is bőven lefedi a többség elvárásait), a kényelmes használat, a zökkenőmentes működés és a temérdek megvásárolható szoftver pedig magáért beszél!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!